Det betyder att Ottosson blev den bästa svenska åkaren i Vasaloppet.
– Det känns jätteroligt. Det går inte att få bättre tändvätska till nästa år. Jag trodde att jag skulle få en bra dag, men jag trodde inte att den skulle bli såbra. Jag kände på slutet att det här loppet passade mig bra, säger Markus Ottosson till Norran.
Markus Ottosson kommer från Skellefteå och tävlar för Lager 157 Ski Team i Vasaloppet. Han slet av hälsenan i fjol och hade sin comeback den här säsongen. Han har tidigare åkt för IFK Umeå, men bytte i somras till Skellefteå skidklubb.
Sparade på krafterna
Som bäst låg Ottosson femma vid kontrollen vid Oxberg med tiden 02:55:35. Vid Hökberg hade han tappat och låg på plats 17 med tiden 03:20:47. Vid kontrollen i Eldris hade han avancerat till en åttonde plats med tiden 03:45:41. Efter en spurt på slutet så hamnade han på sjätte plats – och blev bäste svensk.
Det snöade lätt under dagen, vilket påverkade spåren lite grann.
När han tittar tillbaka på loppet så tycker han att han kunde ha lagt sig i en bättre position inför spurten.
– Det var ganska trångt och jag kom för långt ner i Moraparken och hade svårt att ta mig upp. Det gäller att vara mer på tå och våga ta plats, det är lätt att man blir anonym och håller sig på sin plats.
Hur var känslan på upploppet?
– Jag kände mig ganska pigg hela loppet, men försökte att inte känna efter så mycket på slutet. Man drivs ju ändå framåt av att det inte är så långt kvar.
Nu väntar Norges motsvarighet till Vasaloppet, det 54 kilometer långa Birkebeinerrennet, om två veckor.
– Det går över två fjäll och det är ett fint lopp, så det gäller att ladda om för det nu, säger Markus Ottosson.
Markus Ottosson har åkt Vasaloppet två gånger tidigare. 2014 kom han på 90:e plats på tiden 04:21:34 och 2013 på 41:a plats med tiden 04:02:29.
Läs mer: Hur gick det för din granne i spåret? Här är alla lokala resultat.
Förutom Markus Ottosson hamnade Klas Nilsson, Skellefteå XC, på 39:e plats på tiden 04:10:48. Han låg som bäst 6:a vid Oxberg efter Ottosson då han hade en tid på 02:55:36.