SK Lejon gjorde en bra första period och skapade en hel del chanser, men fick inte någon utdelning.
Ett effektivt Kiruna tog tillvara på sina chanser och det resulterade i ett 0–2-underläge för Lejon i paus.
– De hade inte mycket i den första perioden och det är två skitmål som vi släpper in. Vi får ner puckarna som vi vill och spelmässigt gör vi det bra i första, säger Tobias Carlsson.
Lejons Björn Gabrielsson reducerade till 1–2 i upptakten av den andra perioden – en riktig rökare som satt klockrent i innerribban.
Psykologiskt mål
Glädjen blev inte långvarig för hemmalaget som släppte in 1–3 mitt i matchen.
– Jag vet inte hur den gick in, men de fick ett psykologiskt övertag när trean kom, säger Tobias Carlsson.
Han hade en bra känsla inför den tredje perioden.
– Vi kände oss starka och vi kom ut på ett bra sätt i den tredje perioden, säger Carlsson.
Förhoppningarna om poäng släcktes snabbt – Kiruna behövde bara fyra minuter på sig för att utöka ledningen.
– 1–4-målet dödade matchen, säger Carlsson och suckar.
”Trött på att säga det”
Minuten senare gjorde gästerna 1–5 och uppförsbacken blev enorm för tabelljumbon. Lejonbacken Olof Lundberg reducerade till 2–5 i powerplay, men det målet kom för sent.
– Jag är trött på att säga det, vi spelar bra men vi får ändå ingenting med oss, summerar Tobias Carlsson som kan konstatera att laget bara har tagit tre poäng på åtta matcher.