Morön räckte inte ända fram

Hudiksvall gick loss till 2–0 efter 70 minuter av lördagsunderhållningen på Skogsvallen. Sebastian Stenvall reducerade i den 88:e minuten och det fanns lägen på en kvittering för Morön.

Morön föll med 1–2 i lördagens hemmamöte mot tabellfyran Hudiksvall. Foto: Bo Fuhrman

Morön föll med 1–2 i lördagens hemmamöte mot tabellfyran Hudiksvall. Foto: Bo Fuhrman

Foto: Foto: Mikael Marklund

Sport2014-08-16 23:32

Tabellfyran Hudiksvall är ett svårt motstånd men trots att Morön hamnade i 0–2-underläge så fortsatte laget att slita. Tidigare var det lätt att man fick hängskalle när de grinade mot lite grann, men idag visade man tåga hela vägen.

– Med den karaktär och härliga inställning vi visade idag kommer det att bli jobbigt att möta oss, säger Kåre Granberg, tränare i Morön.

De andra resultaten gick inte Moröns väg. Sandvik spelade 1–1 mot Boden och Mariehem besegrade Ånge med 3–1. Det betyder att Morön parkerar på jumboplats med åtta omgångar kvar att spela.

undefined
Morön föll med 1–2 i lördagens hemmamöte mot tabellfyran Hudiksvall. Foto: Bo Fuhrman

Morön–Hudiksvall 1–2 (0–1)

Mål, Morön:Sebastian Stenvall. Hudiksvall:Mehmed Hafizovic, Joel Stillmark.

Publik: 144.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!