Precis som i tisdagens avslutande gruppspelsmatch så var det fullsatt i Dmitrov under fredagskvällen. Publiken skapade en magisk stämning under VM-semifinalen.
Den första perioden av JVM-semifinalen blev mycket jämn spelmässigt, men målen uteblev.
I den andra perioden blev det Sverige som tog ledningen i matchen när Josefin Bouveng slog till som målskytt, framspelad av Lina Ljungblom och Mina Waxin.
Gastkramande
Den tredje perioden, som slutade 1–1, bjöd på en spännande och gastkramande historia. Efter några nervösa minuter i numerärt underläge så kunde Sverige hålla undan och vinna med 2–1.
Lina Ljungblom svarade för det avgörande 2–1-målet och Anna Amholt, som räddade 23 skott, storspelade i det svenska målet.
– Det är helt sjukt att slå Ryssland två gånger om. Det kan inte bli bättre, säger Skellefteås Miranda Dahlgren och fortsätter:
– Vi krigar hela matchen och vinner välförtjänt. Vi dödar boxplay efter boxplay och jobbar stenhårt. En maxprestation av samtliga.
”Inget snack om saken”
Miranda erkänner att det var nervöst under matchens gång.
– Självklart var jag lite nervös, men jag tycker att vi står upp bra för varandra och i slutändan var det inget snack om saken.
I finalen ställs Sverige mot USA, som besegrade Kanada med 4–3 efter straffläggning i sin semifinal.
Sverige spelar därmed sin första final i U18-sammanhang och det gör man som det första europeiska laget någonsin.
– Jag har inte hunnit tänka på finalen ännu, men vi ska gå ut och kriga tillsammans för att ta guld, säger Miranda Dahlgren.
Medaljen är säkrad och hela det svenska laget gick som på moln efter den historiska segern i Moskva.
– Det är en helt otroligt känsla som är mycket svår att beskriva, men det är särskilt kul att vinna inför en fullsatt arena, säger AIK-backen Malou Berggren.
”Väldigt exalterad”
Nervositeten släppte allteftersom matchen gick.
– I början var jag väldigt exalterad och spänd, men desto längre matchen gick blev man tryggare på planen och kunde slappna av. Jag tror vi har goda chanser i finalen, eftersom att vi är ett hårt jobbade lag, säger Malou Berggren.