Marklund klar för landslaget på nytt

Anton Marklund är en av totalt 50 förare som ingår i årets landslag i svensk bilsport. Han har varit med några år i landslaget. Däremot är det ännu inte helt spikat hur årets säsong kommer att se ut för Bolidenföraren: ”Det är rallycrossen jag brinner för”, säger Marklund.

Anton Marklund är en av rallycrossförarna som är uttagen till landslaget 2021.

Anton Marklund är en av rallycrossförarna som är uttagen till landslaget 2021.

Foto: GCK

Sport2021-02-02 18:27

Han hade en bra start på förra säsongen i VM i rallycross. Därefter var det mycket strul som präglade säsongen. Rallycross–VM dominerades av Johan Kristoffersson, som också finns med i landslaget. 

Bolidenföraren Marklund håller på att göra färdigt förhandlingar inför fortsättningen.

– Jag ska köra tävlingsbil i år, men exakt vad det blir är inte klart, säger Marklund som även har tävlat sporadiskt i Porsche Carrera cup de senaste säsongerna.

Av de som är uttagna är det en bra blandning av etablerade stjärnförare och unga förare som är på väg framåt. Bland de uttagna finns namn som Pontus Tideman, Oliver Solberg, Thed Björk och Mikaela Åhlin–Kottulinsky.

– Jag tycker att vi med 2021 års landslagsförare har fått till en bra bredd av förare som är på väg in internationellt i sina grenar till redan etablerade förare som kommer köra om guldmedlajer i sina planderade mästerskap, säger förbundskaptenen Pier Steffansson.

Fakta

Landslaget i svensk motorsport: Rallycross: Anton Marklund, Oliver Eriksson, Klara Andersson, Kevin Eriksson, Philip Gehrman, Timmy Hansen, Kevin Hansen, Johan Kristoffersson, Isak Sjöqvist, Linus Östlund.

I övrigt är förare från rallyc, racing, crosscart och karting uttagna också. Totalt 50 förare är uttagna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!