Linus Marklund hade kontrakt över 2015, men valde alltså att förlänga med ytterligare ett år när kontraktet omförhandlades.
– Det kändes rätt att göra så. Division II är en bra serie och jag är hoppfull till att vi ska kunna studsa upp i ettan igen, säger Linus, som omskolades från central mittfältare till ytterback för några år sedan.
Tidigare i veckan blev det klart att Patrik Nilsson kommer att träna Skellefteå FF kommande säsong, tillsammans med Linus pappa Mikael Marklund.
– Det är speciellt att ha sin pappa som tränare, på både gott och ont. Men det har ändå funkat bra under hösten och det bör inte vara några problem nu heller, säger Linus, som fått ett gott intryck av nye huvudtränaren.
– Patrik verkar väldigt ödmjuk och har en vision som han vill gå efter. Jag har stor tilltro till honom.