Det är kul med statistik. John Norman gjorde under sina två första säsonger i Skellefteå 26 poäng.
I och med två mål mot Växjö har han nu kommit upp i 27 poäng – och ändå har han bara spelat 29 matcher.
Jag säger till John att hans första mål var typiskt för hans nuvarande självförtroende. Han väntar ut målvakten innan han sätter pucken i nät.
– Du kan nog ha rätt i det. Tidigare var det lätt att ha för bråttom i avsluten. Nu känner jag ingen press på mig på det viset.
Var du förresten rädd att målet skulle bli videogranskat.
– Jag hörde att Växjö-spelarna skrek om det. Men när jag såg situationen i repris så var jag säker på att det skulle bli mål.
Laddning
Skellefteå AIK var lite blekt i norrderbyt mot Luleå. Nu var det en helt annan laddning i laget.
– Det kändes verkligen som att vi var revanschsugna. Det var bra energi från första nedsläpp och alla jobbar hårt matchen igenom. Det var en bra match över 60 minuter enligt min mening.
Norman fick också göra ett mål i powerplay.
– Det var en bra passning av Forssell till Jimmie. Jag var först på returen och kunde slå in den i mål.
Norman berömmer också sina kedjekompisar Erik Forssell och Jimmie Ericsson
– Det fungerar väldigt bra med ”Forre och Jimmie. Det känns som att vi har hittat våra roller perfekt.