"Inte sina bästa dagar"

AIK:s målvakter hamnade i fokus på presskonferensen. Inte så konstigt med tanke på att AIK släppte in fem mål på sju skott.

Foto: Ulf Johansson.

Foto: Ulf Johansson.

Foto: Foto: Adam Savonen

Sport2013-10-24 00:09

– Ibland har inte målvakterna sina bästa dagar, konstaterade AIK–tränaren Bert Robertsson och fortsatte:

– Fast försvaret släppte till lägen som de inte brukar.

AIK bytte ut Henrik Karlsson till förmån för Markus Svensson i målet redan efter drygt sju och en halv minut. Då stod det redan 0–3.

– Det var att byta målvakt eller ta timeout som gällde.

Robertsson hade svårt att komma med klar analys efter förlusten mot Brynäs.

– Det var en skum match. Tycker vi kom ut med bra energi. Vi var på gång och var ytterst när i andra att göra 4–5. Istället får de 3–6 och det var surt.

Brynäs verkar trivas i Skellefteå. AIK har inte förlorat på nästan ett år på hemmaplan i elitserien under ordinarie tid. Men senaste förlusten kom mot just Brynäs.

– Vi tycker att det är kul att komma hit. Vi har gjort många bra matcher här uppe de senaste åren, sa Brynästränaren Janne Larsson.

undefined
Foto: Ulf Johansson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!