Clemensnäs föll i målrik rysare

En svag öppning på matchen mellan Clemensnäs och LN 91 blev hemmalagets fall. Trots en offensiv kavalkad i början på tredje kunde gästerna lämna Kopparhallen med tre poäng.

LN 91 jublar efter ett av sina sju mål i mötet med Clemensnäs. Simon Widblom stred tappert i CHC-kassen.

LN 91 jublar efter ett av sina sju mål i mötet med Clemensnäs. Simon Widblom stred tappert i CHC-kassen.

Foto: Christian Mård

Sport2019-01-25 23:12
undefined
LN 91 jublar efter ett av sina sju mål i mötet med Clemensnäs. Simon Widblom stred tappert i CHC-kassen.

Hemmalaget började svagt och redan efter en dryg minut kunde Hugo Stenlund ge gästerna ledningen, ett mål som CHC-målvakten Simon Widblom garanterat vill ha tillbaka.

När Viktor Frank gjorde 2–0 efter att Clemensnäs haft det mesta av pucken kändes det nattsvart. Mattias Lindström läckra styrning till 2–1 gav laget hopp inför den andra perioden. I den första perioden släppte CHC in mål efter 1.09, i den andra perioden tog det 1.18 för gästerna att sätta pucken bakom Widblom i hemmakassen. Något som satte käppar i hjulet för Clemensnäs i jakten på ytterligare en trepoängare. 1–4 var ställningen efter två perioder.

– Det blir tungt att jobba i uppförsbacke, vi slarvar alldeles för mycket och de utnyttjar sina lägen, säger hemmatränaren Simon Forsell.

undefined
Johan Lindberg, i blå tröja, var poängbäst i matchen med sina fem poäng.

Ketchupeffekt

I den tredje perioden kom hemmalaget ut som ett nytt lag med en helt annan energi. Fyra mål inom sex minuter gjorde inte bara att laget hämtade ikapp sitt tremålsunderläge, laget var i ledning med drygt tio minuter kvar.

– Vi får en fantastiskt bra start i tredje och tar ledningen, men lyckas ändå inte stänga igen. Vi har en riktigt bra offensiv och där är jag nöjd.

Vad är det som gör att ni förlorar?

– Vi är för naiva när vi anfaller, vi går lite för hårt och släpper till för många omställningar mot oss. Jag tycker att vi ger bort tre poäng idag. En väldigt sur förlust, säger Forsell.

undefined
Mattias Lindström imponerade med sitt fysiska spel i mötet med LN 91.

I hemmalaget förtjänar notoriske poängmakaren Johan Lindberg beröm för sitt offensiva spel. Fem poäng blev det under fredagskvällen. På backplats stod Markus Lundgren ut. 28-åringen, med Norsjö HC som moderklubb, var stark i alla delar av spelet. Offensivt var han lysande med fyra poäng, i defensiven var han stabil och bidrog med ett fysiskt spel som många gånger förhindrade fler bortamål. Slagskottet till 4–4 var matchens delikatess.

"Det blir tungt att jobba i uppförsbacke, vi slarvar alldeles för mycket och de utnyttjar sina lägen"

FAKTA

Clemensnäs–LN 91 6–7 (1–2, 0–2, 5–3)

Målskyttar, C: Johan Lindberg 3, Mattias Lindström, Victor Lindén, Markus Lundgren.

Skott: 34–25.

Publik: 62 åskådare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!