”Bara det faktum att Berg tagit sig till OS är stort”

Foto: Foto: Malin Christoffersson

Sport2016-08-15 19:36
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I dag var det dags för Skelleftefödde brottaren Zakarias Berg att göra debut i OS-sammanhang. Att 21-åringen är i Rio för att se och lära råder det inga tvivel om och bara det faktum att ”Zacke” lyckades ta sig till OS är stort.

Se också: Bildspel – Norran i Rio – Tung debut för Berg

Det var en samlad men till synes taggad Zakarias som stegade upp på mattan för att möta H J Akhlaghi från Iran i den första matchen. Carioca Arena 2 var långt ifrån fullsatt, men flera blågula fans hade i alla fall sökt sig till olympiska parken för att se brottningens morgonpass. Akhlaghi hade också en högljudd klack som också bidrog till att höja stämningen.

Läs också:  Förlust för Zakarias Berg i OS-debuten

Efter en ganska jämn inledning kopplade Akhlaghi greppet och kunde gå ifrån till 5–0. Zakarias reducerade till 5–2, men förlorade sina poäng efter att Iran lämnat in en protest. Efter det kom ”Zacke” aldrig tillbaka utan det blev till slut förlust med 10–0.

I skrivande stund är det oklart vilka som möts i finalen i 85 kilosklassen i grekisk romersk stil, men om Akhlaghi tar sig dit så har Zakarias chansen att via återkval ta sig till en bronsmatch. Oavsett hur det blir med det så har detta OS gett brottartalangen rutin inför kommande mästerskap, vilket han kommer att ha stor nytta av.

Att få vara på plats och uppleva olika idrotter live är en häftig upplevelse. På söndagen ägnade vi timmar i hettan på golfbanan när vi såg Henrik Stenson bärga OS-silvret och i dag fick vi möjligheten att se brottning på högsta nivå, där en match är över på bara några minuter. Det är stora kontraster i idrottens värld och det är också det som är charmen. Höjdpunkten så här långt har varit alla möten med idrottsälskare från hela världen. Det spelar ingen roll var du kommer ifrån eller vilken sport du gillar, alla är glada bara över att få vara här och ta del av detta fantastiska evenemang.

Du missar väl inte OS-bloggen, där du kan följa Norrans team i Rio. Den hittar du här!

Oavsett hur det blir med det så har detta OS gett brottartalangen rutin inför kommande mästerskap, vilket han kommer att ha stor nytta av.

undefined