Det var Umeå universitetsledning och ledningen för medicinska fakulteten som först fick uppgifterna om den planerade festen. De uppgifter som kommit fram är att det handlar om en grupp blivande sjuksköterskor som planerat att inom kort arrangera en fest för 50 personer. Det skriver VK.
Studenter som vill delta på festen har uppgett att de ska testa sig inför den för att garantera att de inte är drabbade av covid-19 samt att även efter festen ta ett nytt test. Tanken är att de på så sätt ska förhindra att festen blir en källa till smittspridning.
Det finns inga kända uppgifter om vilken termin av sjuksköterskeutbildningen som festplanerarna går på.
Britt-Marie Lindgren, prefekt vid institutionen för omvårdnad, gick under onsdagen ut med ett meddelande till samtliga studenter vid sjuksköterskeprogrammet. Hon skrev att det är ”helt oacceptabelt att i dagsläget planera för fest oavsett antal deltagare och jag förutsätter att ni som planerar för detta avstyr det. Utifrån det smittläge som nu är, de restriktioner som finns samt med begränsad tillgång på testkit så är det också tecken på bristande omdöme att 'testa sig före och efter fest'..."
Britt-Marie Lindgren uppmanade sedan samtliga studenter att ta avstånd från festplaneringen.
Kerstin Viglund, ordförande för programrådet för sjuksköterskeprogram, beskriver studenternas festplaner som oacceptabla.
– Synnerligen omdömeslöst och oansvarigt, säger Kerstin Viglund.
Kerstin Viglund uppger att hon inte känner till vilka studenter som står bakom festplaneringen. Hon har inte heller någon förklaring till hur studenterna räknat med att få tillgång till tester både före och efter festen.
– De har inte tillgång till tester via utbildningen, säger Kerstin Viglund.
Tine Riklund, ordförande för Umeå Medicinska studentkår, betonar att de uppmärksammade festplanerna inte ingår i kårens verksamhet.
– Vi tar starkt avstånd från de planerna. De är fullständigt oacceptabla, säger Tine Riklund.
Umeå Medicinska studentkår har, på grund av de restriktioner som följer med pandemin, ställt in alla fysiska aktiviteter sedan den 10 november.
– Det gäller tillsvidare. Den verksamhet vi har är digitala möten, säger Tine Riklund.