Sedan den 27 oktober har alla Region Västerbottens sjukhus gått upp i förstärkningsläge på grund av den mycket ansträngda situationen. Anledningen är den höga frånvaron bland medarbetare inom hälso- och sjukvården. Läget är samma på alla regionens sjukhus, vilket påverkar antalet vårdplatser som kan hållas öppna, skriver Västerbottens-Kuriren.
– Vi vänder nu på alla stenar för att försöka hitta en lösning för att på kort sikt kunna säkra upp vårdplatser. Utmaningen är dock att problemet kommer att fortgå under en lång tid då vi ser stora pensionsavgångar bland sjuksköterskor de närmsta åren och vi har svårt att rekrytera ny personal, säger Brita Winsa, hälso- och sjukvårdsdirektör, i ett pressmeddelande.
Just nu pågår en rad aktiviteter för att se över bemanningen på kort sikt.:
Bland annat ser regionen över om sjukvårdspersonal som deltar i utvecklings- och forskningsprojekt kan frigöras för vårdarbete.
Regionen är också intresserad av pensionerade sjuksköterskor som kan komma tillbaka och jobba.
Region Västerbotten har också gått ut med ett riktat erbjudande till studenter som avklarat termin tre vid sjuksköterskeprogrammet eller termin fem vid läkarprogrammet om att arbeta extra som undersköterskor.