Klockan 9.35 körde en bilförare 110 kilometer i timmen på en 80-sträcka, på E4 i höjd med Lövsele. Drygt en timme senare fick en förare i Lycksele kommun en ordningsbot för att ha använt handhållen mobiltelefon. En bilförare på E4 i höjd med Frostkåge fick en ordningsbot för samma sak några timmar senare, denne körde också utan bilbälte.
När polisen kontrollerade en annan personbil i ett samhälle utanför Skellefteå visade det sig att föraren inte hade behörighet att köra bil och en anmälan gällande grov olovlig körning upprättades.
Men polisen kontrollerade också förare utan anmärkningar, som på länsväg 942 sydost om Vilhelmina. I centrala Lycksele kontrollerades också 20 bilförare som alla var nyktra.