SJ slutar med nattåg mellan Norrland och Göteborg

Efter Trafikverkets beslut att låta Vy Tåg ta över nattågstrafiken mellan Stockholm-Narvik i december har SJ meddelat att de slutar köra nattåg mellan Göteborg och Norrland. Vy Tåg ska utreda om de kan ta över det uppdraget med. Det skriver VK,

Resväskor i väntan på tåg på Umeå station.

Resväskor i väntan på tåg på Umeå station.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Västerbotten2020-02-11 13:44
undefined
Resväskor i väntan på tåg på Umeå station.

I dag har SJ nattåg som går mellan Göteborg och Norrland, men i och med Trafikverkets beslut att låta Vy Tåg ta över nattågstrafiken mellan Stockholm-Narvik från den 13 december har SJ meddelat att de slutar köra nattåg från Göteborg och norrut från och med samma datum.

– Vi kommer att upphöra med nattågstrafiken överhuvudtaget i Norrland. När vi ändå har haft uppdraget har vi kunnat utgå med ett antal vagnar från Göteborg till både Jämtland och Norrbotten i och med att vi har haft båda uppdragen, men eftersom vi inte har fått uppdraget att köra från Stockholm till Norge, så innebär det per automatik att då kör inte SJ där, säger Jan Kyrk, affärschef vid SJ.

I Trafikverkets upphandling ingår inte sträckan Stockholm-Göteborg eftersom resemöjligheterna däremellan anses vara goda. Uppdraget från regeringen avser endast att upphandla och teckna trafikavtal för resande där det finns tillgänglighetsbrister.

– För trafiken från Stockholm till Narvik ser man att det inte är möjligt att köra kommersiellt, men staten anser att det ska finnas möjlighet att resa där. Sedan skriver vi in i avtalet att det finns en möjlighet för operatören att köra trafiken till Göteborg kommersiellt, men det är upp till dem att välja om man vill göra det, säger Anna Fällbom, enhetschef transportnät vid Trafikverket.

Den nya operatören Vy Tåg meddelar att de är intresserade av att ta över nattågstrafiken mellan Göteborg och Norrland.

– Absolut, är det kommersiellt gångbar trafik så är vi intresserade och vi tittar på frågan och räknar på det nu, säger Dag Lokrantz-Bernitz, vd vid Vy Tåg.

När kommer ni att kunna ge besked om det blir nattåg till Göteborg?

– Under våren kommer vi att komma fram till hur vi ska göra med det, säger Dag Lokrantz-Bernitz.

Helena Forsgren, VK

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!