Kom in i sovrummet och filmade – medan paret hade sex

Ett Umepar hade sex med varandra när de hörde något i hallen. När sovrumsdörren öppnades klev kvinnas ex in med mobilkameran i högsta hugg, rapporterar Folkbladet. Nu åtalas mannen misstänkt för flera bort.

Arkivbild.

Arkivbild.

Foto: Isabell Höjman/TT

Västerbotten2024-03-20 05:00

Det var hösten 2022 som paret låg i sängen och hörde ljud komma ifrån hallen, vilket Folkbladet var först med att rapportera om.

– Jag kliver upp och tar täcket runt mig och säger till henne att ligga kvar och låtsas sova då jag trodde att det var någon av barnen. När jag öppnar dörren står det en man precis bakom och filmar rakt i mitt face, berättar mannen i paret i ett förhör som Folkbladet har tagit del av.

Därefter ska den utomstående mannen ha trängt sig in i sovrummet, gått fram till sängen och slitit av kvinnan täcket för att filma henne naken. 

Då insåg paret att inkräktaren är kvinnans ex. Hon har berättat i polisförhör att exet tidigare hotat henne och att hon under händelsen trodde att han skulle döda henne. 

Exet menade att han av omtanke för kvinnan och hans gemensamma barn ville veta mer om hennes nya kille. Därför hade han letat upp den nya mannens adress och åkt dit. Han menar att han bara låtsades filma. 

Nu åtalas exet misstänkt för grovt ofredande, grovt hemfridsbrott och förtal.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!