Med start denna hösttermin ska ryska barn och unga fÄ extralektioner med tema fosterlandskÀrlek. De kommer ocksÄ att fÄ förevisad den ryska regimens bild av kriget i Ukraina.
Kreml vill öka stödet för Putin-regimen och dess stornationalistiska politik pÄ lÀngre sikt, enligt Bo Petersson, Rysslandsexpert och statsvetarprofessor vid Malmö universitet.
ââPutin har ju allt sedan han tilltrĂ€dde som president verkat i den hĂ€r riktningen: att man ska vara stolt över Ryssland, att man ska Ă„terinföra vissa nationella symboler frĂ„n Sovjettiden och imperietiden, och sĂ„ vidare. Det hĂ€r Ă€r ytterligare en upptrappning av den politiken, sĂ€ger han.
FrÄgor med svar
Skoleleverna ska Äterkommande diskutera vad patriotism och en sann patriot Àr. I utbildningsmaterialet ges förslag pÄ lÀmpliga svar.
ââDet handlar om regimens legitimitet, sĂ„klart. Och patriotism fĂ„r man i dessa sammanhang anta Ă€r lika med att backa upp Putin-regimen och vad den stĂ„r för, sĂ€ger Bo Petersson.
Han tillÀgger att det ocksÄ skulle kunna vara sÄ att man pÄ högsta ort har sett tecken pÄ ett tilltagande missnöje med kriget och att man dÀrför "anlÀgger moteld" med mer indoktrinering.
"Ganska mottagliga"
ââTyvĂ€rr frestas man att sĂ€ga att majoriteten Ă€r ganska mottaglig, sĂ€ger Petersson, och hĂ€nvisar till de opinionsundersökningar som finns och som visar att stödet för Putin har skjutit i höjden sedan den fullskaliga invasionen inleddes.
ââDet Ă€r klart att det finns en andel av befolkningen som Ă€r kritiskt tĂ€nkande, men de flesta av dem föredrar nog att hĂ„lla tyst i dagens lĂ€ge.