Då dörrarna till vallokalen i Ursviken hade öppnats var det flera som tog plats i kön. En av dem var Ewa Bellgran som röstade i alla tre valen.
– Jag har alltid förtidsröstat tidigare men den här gången gick jag ut tidigt för att slippa köa. Det ser ut att vara fler som tänkte som jag, säger Ewa glatt och berättar vidare att hon tycker att det är lite högtidligt att gå ut på valdagen för att rösta.
– Många frågor är viktiga. Jag tycker att alla människor ska ha ett lika värde, en bra vård- och omsorg och att pensionssystemet ska förbättras. I kväll ska jag hänga med i valvakan, åtminstone tills jag ser åt vilket håll det lutar.
En annan som är på plats för att rösta på valdagen är David Rågefors.
– Vi lever i ett demokratiskt samhälle och det är fantastiskt att vi har möjligheten att rösta på det vi tror på. Det är en självklarhet för mig att gå och rösta, säger han.
Röstmottagarna Kent Jacobsson och Sabrina Doughan, ordförande i valdistriktet Inre Ursviken, kontrollerar att valsedlarna är korrekta och att det ligger en valsedel i varje kuvert. De kontrollerar också i röstlängden att varje person har rätt att rösta i de olika valen.
Agne Sehlstedt lämnar fram sina kuvert och utbrister:
– Snart kanske det blir lugnare på TV:n på kvällarna. Det har varit livat i debatterna!