Man dömd för 25 brott överklagade – idag kom hovrättens dom

Inlandsbon i 30-årsåldern dömdes av Skellefteå tingsrätt för 25 olika brott där det bland annat förekom stöld eller häleri av tio vapen. Mannen överklagade domen och på tisdagen kom hovrättens besked – den fastställer tingsrättens dom.

Umeå2018-06-05 15:01

Efter en tre dagar lång rättegång dömdes inlandsbon av Skellefteå tingsrätt för 25 brott. Det rörde sig om bland annat bilstöld, olovlig körning, flera stölder, vapenbrott och hälerier.

Läs också: Fann rånarluva, yxa, hagelgevär, knivar: ”Skulle fixa några grejer till Halloween”

Mannen erkände vissa av brotten, men förnekade åtalspunkterna kring de många brotten med koppling till vapen. Tingsrätten bestämde påföljden till fängelse i ett år och nio månader.

Läs också: Dna-spår i kalsong bevis för vapenbrott

Mannen överklagade och yrkade på att hovrätten skulle ogilla åtalspunkter gällande grov stöld, vapenbrott, grovt vapenbrott och häleri. Han krävde även att hovrätten skulle besluta om ett mildare straff.

Läs också: Omfattande vapenhärva – mannens svar: ”Söker kickar, känsla av tillfredsställelse”

Men hovrätten går på tingsrättens linje och fastställer domen.

”Hovrätten delar tingsrättens bedömning av den samlade brottslighetens straffvärde. I likhet med tingsrätten anser hovrätten att någon annan påföljd än fängelse inte kan komma ifråga. Strafftiden ska, som tingsrätten funnit, bestämmas till ett år och nio månader”, skriver hovrätten i domen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!