Skollivet tar slut, eller går in i en ny fas. Jobb- och vuxenlivet tar vid.
– Jag har två jobb på gång, jag flyttar hem till Uppsala igen och kommer att jobba endera på bilverkstad eller bygga scener, säger Tim Nerlander.
Anton Björkman flyttar hem till Gällivare. Han har långt gångna planer med livet.
– Jag ska börja jobba med bilreparationer, sedan ska jag ta lastbilskort och bli entreprenör i åkeribranschen.
Anton är nöjd med den utbildning han fått i Arjeplog.
– Jag har haft bra lärande och i vintras fick jag jobba på ett BMW-event. Det var magiskt.
Anton Björkman från Östersund vänder också hemåt. Han minns första tiden på Hornavanskolan,
– Jo, och då längtade jag hem. Men nu känns det vemodigt, jag har lärt känna så många. Det var värt all hemlängtan att stanna i Arjeplog och plugga färdigt.
Malin Lundqvist från Arjeplog har också stakat ut framtiden.
– Först ska jag jobba på sjukhem och sedan ska jag satsa på sjuksköterskeutbildning.
Malins kompis Helena Westerlund Johansson vet också vad hon vill.
– Jag har sökt till Uppsala för att studera juridik.
Natalie Henriksson vet också vad hon ska göra nästa år.
– Jo, jag ska gå ett år till här på Hornavanskolan.
Talarna avlöste varandra under avslutningsceremonin med betygsutdelning. Kommunalrådet Britta Flinkfeldt Jansson uppmanade till firande.
– Passa på, för i morgon när ni vaknar början ni ett annat liv.
Lionsstipendierna tilldelades Jakob Axelsson och Emma Westerlund och skolans Polarpris till den som bryr sig om andra och motverkar mobbing gick till Alexander Flinkfeldt och Adele Westgård.
Byggnadsindustrins yrkesnämnd i Norrbotten tilldelade Samuel Lestander pris som årets maskinförarelev.
Studentalet hölls av Jakob Axelsson och Tobias Westling. Axelsson berättade att han kände sig stolt över att ta studenten tillsammans med de andra i gänget och Westling travesterade på läroplanen och menade att åren på Hornavanskolan varit nyansrika.
Därefter äntrade avgångseleverna lastbilsflaket för en åktur runt Arjeplog. Förmiddagssolen hade gett vika. Blåsten började tillta och så kom allt regnet. Det blev blött i dubbel bemärkelse på flaket.
BERTIL SUNDKVIST/NN