Öppna förskolan har redan flyttat. Nästa år lämnar ytterligare två verksamheter som drivs av kommunen, biblioteket och fritidsgården, vilket gör att Folkets hus förlorar viktiga hyresintäkter som hittills har möjliggjort att de har kunnat ha två anställda för att sköta lokalen och allt kring de arrangemang som anordnas i den.
– Det är ett stort hus med stora kostnader. Vi har Rotan och danslokalen, och sedan driften av det stora huset. Någon måste finnas, vi ser inte att det går att driva någonting om det inte finns anställda för att se efter hela huset, ringa reparatörer och så, säger Jenny Lundgren, ordförande för Skelleftehamns Folkets hus styrelse.
Namninsamling
Nu har styrelsen startat en namninsamling för att belysa husets betydelse för Skelleftehamn. Bland annat anordnas bio, knattebio, livesänd opera samt visning av hockeymatcher i huset regelbundet.
– Vi missunnar inte biblioteket och fritidsgården att få nya, fina lokaler. Vi vill påvisa att många tycker om Folkets hus, besöker det och vill att det ska vara kvar. Många har glädje av det, så vi tänkte att vi kunde visa på stödet. Dels här i Skelleftehamn, men också utifrån, vi har ju dansintresserade från hela övre Norrland som besöker oss.
Jenny Lundgren säger att det har förts en dialog med kommunen men att en lösning inte har hittats ännu.
– Vi lägger fram att vi kommer få stora svårigheter. Jag hoppas vi hittar en lösning så att vi ska kunna leva vidare.
Ni förlorar två hyresgäster, men tror du inte att ni kommer kunna hitta nya?
– Eventuellt i framtiden. Det beror på hur utvecklingen blir i kommunen med batterifabrik och så. Då kan det finnas potentiella hyresgäster. Men det där är inte klart än, så vi måste hitta en lösning innan dess. Om vi inte hittar en lösning innan flytten måste vi lägga ner, för då klarar vi inte att få det att gå runt.
Ideellt arbete
Jessica Larsson är föreståndare vid Folkets hus. Hon är orolig för att hon ska förlora sin anställning.
– Vi vill att politikerna ska ha en plan för oss. Man har ju sett hur det har gått för andra Folkets hus. Kolla på Boliden till exempel, där har det inte alls gått bra efter att kommunens verksamhet flyttade ut, säger hon.
Hon berättar att styrelsen redan i dag jobbar mycket ideellt.
– Vi är en viktig samlingspunkt. Om man räknar all verksamhet här i huset har vi över 56 000 besök varje år. Det är väldigt viktigt i dagens samhälle, där man knappt umgås längre, att ha någonstans man kan träffas, säger Jessica Larsson.