Gångbro förstördes efter lastbilsolycka

Efter en lastbilsolycka har en bro över Järnvägsleden i Skelleftehamn varit avstängd för gång- och cykeltrafik. Trafikverket arbetar nu med att åtgärda problemen men en lösning kan dröja.

Flaket på lastbilen ska ha träffat bron under olyckan.

Flaket på lastbilen ska ha träffat bron under olyckan.

Foto: Hampus Berglund Svensson

Skelleftehamn2023-01-30 16:30

Vid 07-tiden på torsdagsmorgonen, den 26 januari, inkom ett larm från SOS om en trafikolycka på Järnvägsleden i Skelleftehamn där en lastbil hade kört in i ett broräcke, tillhörande en bro för gångare och cyklister, varpå släpet kastats av från lastbilen. 

undefined
Lastbilen tappade släpet efter att ha kört in i ett räcke på Järnvägsleden.

Sedan dess har boende i Skelleftehamn inte kunnat nyttja bron då båda sidor av den varit avspärrade med polisens tejp. Nu berättar Sam Koski, projektledare för brounderhåll på Trafikverket, varför bron varit avspärrad:

– Bron blev så kraftigt skadad i samband med påkörningen att den inte är säker att användas även om det bara är gång- och cykeltrafik. Den blev så kraftigt skadad att den är obrukbar på obestämd tid.

Hur länge kommer bron att vara obrukbar?

– Skadorna gör att vi måste göra en omfattande inspektion och även en utredning över hur vi ska kunna renovera den så i dagsläget finns det ingen tidsplan för när den kan brukas igen.

undefined
Skadorna är fortfarande synliga efter olyckan.

Hur gick olyckan till och vilka skador blev det på bron?

– Utifrån vad jag sett är det en grusbil som kört med själva flaket uppe och hela flaket slog in i bron så att flaket flög av lastbilen och bron tog enorm skada på flera ställen, både i fundament och på själva gångvägen.

undefined
Anton Karlsson berättar att flera påverkas av nedstängningen och att han vet att barn har gått över bron trots avstängningen.

Det sitter ju avspärrningsband från polisen där, är det för att det är polisen som sköter avstängningar åt er eller är det på grund av pågående polisutredning?

– Det var polisen som ombesörjde avstängningen, och det är därför det sitter deras tejp där.Det handlar inte om någon smitningsolycka eller så, säger Sam och avslutar:

– Jag förstår att det kommer bli obekvämt för många men tyvärr kan vi inte riskera någons hälsa för just nu är bron inte säker att vistas på.

undefined
Bron är avgränsad med både staket och tejp.

En som använder bron regelbundet är Anton Karlsson som bor på den södra sidan av bron. 

– I och med att jag ibland är hundägare så går jag över bron ganska ofta, säger han och fortsätter:

– Näst intill varje dag så använder jag bron.

undefined
Polisen satte upp tejp vid bron men det ska inte röra sig om en smitningsolycka.

Anton Karlsson berättar att flera använder bron då det ligger en busshållplats på den norra sidan. Han säger också att barn har gått över bron trots avstängningen.

– Det är mycket barn som går i skolan här i närheten. När de ska försöka ta sig hem så är bron ganska viktig för att spara tid, säger han och fortsätter:

– Just nu är det tejpat och finns ett säkerhetsstaket men det klättras över och duckas under.

undefined
Sam Koski, projektledare för brounderhåll på Trafikverket, berättar att bron blev kraftigt skadad efter olyckan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!