Vid 17-tiden på onsdagen genomförde polisen en sökinsats på Norrböle i Skellefteå. En civil polisbil och en polisbil med hundförare sågs i området. De sökte bland annat av en innergård.
Sheela Holmbom såg delar av insatsen.
– Jag såg två poliser och en polishund på bakgården av ett hus. Hunden letade och nosade runt. Jag blev lite paff, säger hon.
Enligt henne sökte de runt huset och ett cykelskjul på tomten. Strax innan klockan 18 såg hon att poliserna lämnade platsen.
Mia bor i huset på den tomt där delar av sökinsatsen genomfördes. Hon pratade med en av poliserna.
– Någon hade sett några lurviga typer i området. Polisen misstänkte att de hade dumpat narkotika, så de var här och letade, säger hon.
Enligt Mia brukar en grupp människor dricka öl i ett litet skogsparti i närheten.
– Jag tipsade poliserna om att leta där, för där brukar de här personerna hänga.
Hur känns det att polisen sökte på din tomt?
– Det är obehagligt att de här lurviga typerna hänger här, men jag är rätt van. Jag känner mig trygg.
Marie Andersson, kommunikatör vid polisen, bekräftar att polisen sökt efter narkotika i Skellefteå och att polisen inte hittat något.
– Polisen stoppade två unga män på eftermiddagen. De misstänks för narkotikabrott och fick följa med för provtagning och förhör, säger hon.