Vapenhot på torget: Så långt blev straffet för artisten

Den 22-årige artisten från Stockholm hotade en annan man på torget i Skellefteå. Det visar den sammatagna bevisningen, anser tingsrätten. Nu döms mannen, mot sitt nekande, till fängelse för olaga hot och vapenbrott.

En startpistol användes vid hotet på torget i Skellefteå den 28 juni.

En startpistol användes vid hotet på torget i Skellefteå den 28 juni.

Foto: Hans Berggren/Polisen

Skellefteå2020-08-05 17:00

Den 29 juli hölls rättegången i Skellefteå om händelserna en månad tidigare på Möjligheternas torg.

En 22-årig artist från Stockholm, som uppgav att han var i Skellefteå för att spela in en video, greps av polisen efter ett misstänkt olaga hot där det förekommit en pistol. Han flydde från platsen, men enligt polisen hann han bara 50 meter innan han greps.

22-åringen var då redan sökt av polisen efter att han förekommit på bilder på Instagram/snapchat med ett till synes skarpladdat vapen.

Vid rättegången beskrev målsäganden hur 22-åringen kommit fram och anklagat denne för att han tittat på 22-åringens tjej:

– Han drog fram något ur fickan och ställde sig väldigt nära. Han sa att han var från Stockholm och att ”Skellefteå var ingenting” och att han kunde tömma hela magasinet mot mig.

undefined
Innehavet av startpistolen innebar att 22-åringen döms för vapenbrott, ringa brott.

22-åringen berättade inför rätten att de två ”endast hade munhuggits under cirka två minuter”:

– Jag sa aldrig att jag skulle tömma magasinet i honom. Polisen kom och när de tog mig så föll pistolen på marken. De var först då som han, som jag pratat med samt hans vänner, såg pistolen.

Utifrån vad målsäganden berättat samt vittnen på platsen så anser tingsrätten det bevisat att 22-åringen varit hotfull och med en pistol placerad vid byxlinningen. Det är dock inte bevisat att 22-åringen ”haft uppe pistolen”.

 Påföljden blev fängelse i tre månader. Han ska även betala 8 300 kronor i skadestånd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!