Eleverna vid den pågående CNC-operatörsutbildningen har drabbats av pandemiproblem. Många produktionsföretag vill inte riskera att få in smittan och väljer nu bort praktikanter.
VTT på Degerbyn är ett partnerföretag till T2 College.
– Jag nappade direkt då frågan kom. Det är ett bra tillfälle att vara med och påverka. Vi vet också att de inte kan komma ut på praktik som vanligt. Det här en bra väg att gå, säger Tobias Johansson, som under fyra veckor jobbar två dagar i veckan med praktikeleverna.
– Jag vill att de ska uppleva skillnaden mellan skolan och verkstaden, fortsätter han.
Maria Marklund, vd på T2 College, tycker att det är bra att ”verkligheten” kan flytta till utbildningen.
– Eleverna får nu en djupare kunskap i produktionsekonomi. Nu måste de tänka på att de gör kan kosta företaget pengar, att produktionen ska var lönsam också, säger hon.
T2 College har under de drygt två år verksamheten varit igång jobbat med kompetensutveckling i befintlig industri.
– Vi vill vara ett stöd med kompetenscoacher, validering och nätverksträffar och skräddarsydda utbildningar. Vi syr ihop paket till företagen, säger projektsamordnaren Ida Holmström.
T2 College har en kontinuerlig efterfrågan på elever som har utbildats vid vuxutbildningarna.
– Företagen har tidigt velat träffa våra elever vid de utbildningarna, berättar Maria Marklund.