– Kågekakan och Dahlqvist ljusugnsbröd är för fina produkter för att bara försvinna ut i tomma intet, säger Petter Mikaelsson, styrelseordförande i NPB Invest.
Han konstaterar att det bland konsumenterna fortfarande finns ett starkt sug efter Kåge Tunnbröds produkter.
– Vi hade några intressenter på gång. Men tyvärr har de befintliga bagerierna inte sett att dessa produkter passar in i deras sortiment, berättar Petter Mikaelsson.
Han menar att produkterna till exempel skulle passa bra för en nystartare som bakar hemma, kanske också i kombination med ett kafé.
– Det handlar om mycket fina recept och starka varumärken som man kan bygga vidare på, säger Petter.
Kåge Tunnbröd grundades 1952 av Helge och Ella Persson i Svedjan i Kågedalen. 1963 tog Svenolof Burman över bageriet och 1970 flyttade han det till den gamla skolan i Kåge. 1976 besökte kung Carl XVI Gustaf bageriet i Kåge. Man visade honom brödtillverkningen och kungen fick också innan han åkte iväg bröd med sig hem. Senare samma år satsade man allt på Kågekakan. 1983 kom Tommy Pettersson in som ny ägare.
Sedan 2016 ingår Kåge Tunnbröd i No Plan B-koncernen och fanns med bland bolagen då den första årgången på deras entreprenörsskola gick ut våren 2016.
Året därpå tog Kåge Tunnbröd också över produktionen av Dahlqvist ljusugnsbröd, som bakats sedan 1957 på Sörböle i Skellefteå. Efter familjen Dahlqvist kom Martin och Monika Morén in som ägare och därefter Hans och Johan Johansson.
2021 flyttade bageriet från Kåge till större och mer ändamålsenliga lokaler i Bureå. Då öppnades även en obemannad butik som var öppen dygnet runt.
– Men vi fick aldrig tillräcklig fart på och lönsamhet i verksamheten, konstaterar Petter Mikaelsson.
Han berättar att situationen också förändrats inom koncernen sedan entreprenörsskolans sista kull gick ut 2020.
– Vi är helt enkelt inte lika engagerade för den här typen av företag längre efter att vi blev ett riskkapitalbolag inriktat på små- och medelstora företag i Norrland, berättar Petter.
Inriktningen för NBP Invest är som tidigare ”att skapa förutsättningar för människor som drivs av att växa, ta ansvar och bygga framgångsrika företag.”