Det var i fredags som Norran kunde berätta att tre personer satt anhållna misstänkta för grovt penningtvättbrott. Detta efter att polisen i Skellefteå stoppat ett fordon ett par dagar tidigare.
Den efterföljande husrannsakan innebar att flera väskor med åtminstone ett par miljoner kronor – både i svensk valuta och i dollar – påträffades i en lägenhet med koppling till de två männen och kvinnan.
De tre häktades av Skellefteå tingsrätt, på sannolika skäl misstänkta för grovt penningtvättbrott. Vid förhandlingarna förnekade samtliga de allvarliga brottsanklagelserna.
Här hittade Skelleftepolisen miljonbelopp i flera väskor: Advokatens kritik – och de misstänktas tydliga svarNorran kan i dag avslöja att en av de misstänkta är företagare och att den 34-årige mannens affärsverksamhet undersöks nu av polisens utredare.
Polisen har beslagtagit viktiga affärshandlingar, bokföring och liknande.
Varför görs dessa åtgärder?
– Vi kartlägger för närvarande de tre misstänkta personernas tillgångar för att utesluta att de i beslag tagna kontanterna härrör från någon legitim verksamhet, svarar åklagare Petra Lundberg, som är förundersökningsledare.
Vad händer närmast i utredningen?
– En viktig del är genomgång och analyser av olika beslag i ärendet, bland annat datorer och telefoner.
Tre personer har häktats, förbereds för fler ingripanden?
– I nuläget vill jag inte uttala mig om ärendet kan tänkas omfatta ytterligare personer, svarar Petra Lundberg.
Den 34-årige företagarens advokat Linda Sundlöf:
– För närvarande har vi inte överklagat häktningsbeslutet, vi får se vad som händer i utredningen den närmaste tiden.
Hur ser din klient på att hans affärsverksamhet nu granskas av polisens utredare?
– Jag har inga kommentarer kring detta. Det jag kan säga är att han har samma inställning som tidigare, han förnekar brott.
Erik von Ahn, försvarare för den 24-årige man som också häktats för grovt penningtvättbrott, vill inte lämna några kommentarer.
”Mycket besviken”
Den häktade 28-åriga kvinnans advokat Göran Landmark:
– Vi överklagade häktningsbeslutet till hovrätten, men min klient fick nej på denna överklagan. Både hon och jag är mycket besvikna över beskedet, hon förnekar all inblandning i brottsanklagelserna.