Siemens satsar i Northvolt – blir storkund

Nu går även Siemens in och investerar i Northvolt med tio miljoner euro, drygt 100 miljoner kronor. Samtidigt aviseras att Siemens blir en av Northvolts kunder på batterier.

Peter Carlsson, vd för Northvolt, och Ulf Troedsson, vd för Siemens Nordics. Siemens investerar nu mer än 100 miljoner kronor i den planerade batterifabriken i Skellefteå.

Peter Carlsson, vd för Northvolt, och Ulf Troedsson, vd för Siemens Nordics. Siemens investerar nu mer än 100 miljoner kronor i den planerade batterifabriken i Skellefteå.

Foto: Foto från Northvolt

Skellefteå2018-05-25 13:31
undefined
Peter Carlsson, vd för Northvolt, och Ulf Troedsson, vd för Siemens Nordics. Siemens investerar nu mer än 100 miljoner kronor i den planerade batterifabriken i Skellefteå.

I onsdags berättade Skellefteå Kraft att företaget skulle investera tio miljoner euro i den kommande batterifabriken genom ett partnerskap.

Siemens tillhandahåller Northvolt sitt tjänste- och produktutbud från Digital Enterprise, vilket kommer att möjliggöra en digitalisering av hela värdekedjan – från designen av battericellen till produktion och tjänster.

Blir kund

Vi är väldigt glada att stötta Northvolt i utvecklingen av framtidens batterifabrik.

– Vi är väldigt glada att stötta Northvolt i utvecklingen av framtidens batterifabrik. Med vårt utbud inom Digital Enterprise bidrar vi till en konkurrenskraftig battericellstillverkning i Europa som fullt ut utnyttjar fördelarna med mjukvara och automatisering: större flexibilitet, effektivitet och kvalitet med en kortare tid till marknaden, säger Jan Mrosik, vd för Siemens Digital Factory Division i ett pressmeddelande.

År 2020, då produktionen i Skellefteå är planerad att starta, kommer Siemens att köpa batterier från fabriken och göra Northvolt till prioriterad leverantör.

Jättekoncern

Det tekniska partnerskapet innefattar två huvudområden för samarbetet:

1) Användandet av Siemens produktutbud inom Digital Enterprise innefattar allt från tillverkningsplanering och designmjukvara till automatisering. Det kommer att möjliggöra för Northvolt att optimera sin batteriproduktion och stärka sin konkurrenskraft.

2) Tillhandahållandet av litiumjonbatterier. Siemens avser att köpa batterier från Northvolt så snart anläggningen för storskalig produktion är färdigställd. Företagen undersöker även möjligheten för gemensamma utvecklingsprogram.

Siemens AG är ett tyskt industriellt konglomerat med verksamheter globalt. Företaget har omkring 377 000 anställda (2017) i 200 länder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!