Det första att göra är att ställa sig i alla bostadsköer. Är ni ett par så registrera er båda två, så har ni två chanser per bolag att få det ni önskar.
I Skellefteå finns fyra bolag med ett stort innehav av hyresrätter. Mångfalden är bra, då samlar man poäng på flera ställen samtidigt. Om det första kontraktet skrivs trots att man inte är nöjd, så kan man vänta ut något bättre hos de övriga bolagen och vara mera kräsen när man flyttar till nästa lägenhet.
Nackdelen med flera köer är förstås att man måste vara mera aktiv, och hålla koll på vad som bjuds ut.
Hos samtliga bolag samlar man ihop kötid, och den som har köat längst får lägenheten.
Skebo är störst, med cirka 4 600 lägenheter. Det är kommunens bolag, och de har inte bara bostäder i stan utan också på orterna. När man registrerat sig kan man beställa en avisering på mejl varje gång något intressant läggs ut. Man kan välja stadsdel, ort, storlek på lägenhet eller hyresnivå som kriterium. Är du desperat väljer du givetvis "allt".
Sedan kan man sitta rätt passiv och vänta på aviseringar. Men en gång per år måste man ha koll så man förnyar sin kötid, annars förfaller den.
Förr i tiden var Skebo nästan ensamma på hyresmarknaden och därför har de väldigt lång kö, cirka 44 000 personer. Men alla tänker inte nappa på allt, utan många väntar på något riktigt bra och har redan en annan bostad.
Lättast att få med kort kötid hos Skebo är nyproduktion eller lägenheter på orterna.
I stan har Skebo stora bestånd på Erikslid, Älvsbacka, Strömsör, Nipan, Frigg. Men även enstaka hyreshus lite här och där.
Heimstaden är näst störst med 1 400 lägenheter i Skellefteå. Deras kö ska förnyas varje halvår, så den måste bevakas mera aktivt. Man kan beställa automatiska aviseringar på mejl.
Heimstadens kö gäller för hela landet, så om du flyttar vidare utan att ha nyttjat din köplats kan du använda poängen i en annan stad. Kravet för att få hyra är att man ska ha en viss inkomst i förhållande till hyresnivån samt inga betalningsanmärkningar.
Hemstadens lägenheter finns på Anderstorp, Sunnanå och Västra Erikslid.
Samhällsbyggnadsbolaget (SBB) är nykomlingen som varit aktiv i Skellefteå i cirka tre år. De använder ett fristående kösystem som även andra bolag i Sverige använder, vilket är bra om du flyttar vidare. Den heter Home Q och ska uppdateras varje år. Man kan beställa aviseringar i mejl.
Fördelen med att SBB är nya i stan är att de inte har en massa Skelleftebor som stått 10-20 år i kö, och därmed borde flödet genom kön gå snabbare.
Deras bestånd på 767 lägenheter finns på Morö Backe. SBB är också det bolag som har flest nybyggen på gång i staden. De bygger just nu i Skelleftehamn och Moröhöjden, och planerar ännu ett område på Moröhöjden, fler hus på Morö Backe, två tomter på Sörböle och en på Sjungande Dalen.
SBB har dotterbolaget Neobo AB med 161 nya lägenheter på Västra Erikslid. Om man är intresserad av dessa måste man registrera sig hos Neobo för att få aviseringar. Själva kösystemet är dock Home Q.
Ytterligare ett bolag som ska nämnas är Riksbyggen. De har egna hyresrätter i exempelvis Sjungande Dalen, Klintfors och Kåge. Riksbyggen förmedlar också åt andra bostadsbolag, exempelvis nybyggda hus åt Arkadia på Falkträsket och i Kåge.
De flesta lägenheter som hyrs via Riksbyggen når man från deras köportal. Man kan beställa aviseringar på mejl.
Oavsett vilket bolag vi pratar om, så är det enklast att få lägenhet om man satsar på en nybyggd, eller en som ligger ute på orterna, typ Lövånger, Burträsk, Jörn, Boliden, Byske, Kåge, Skelleftehamn, Bureå.
De nybyggda har högre hyror än de gamla, det kan skilja flera tusentals kronor i månadshyra på lägenheter som annars kan tyckas rätt likvärdiga.
Orsaken till skillnaderna är att svensk lag förbjuder att vissa bostäder får subventionera andra. Varje fastighet ska bära sina egna kostnader.
Om man händelsevis bor kvar i en nyproducerad lägenhet väldigt länge kommer nivån att jämnas ut. Hyreshöjningar är lägre i nyproduktion de första 15 åren jämfört med det äldre beståndet.
Många av de nyproducerade lägenheterna är byggda på ett ytsmart sätt. Man kan klara sig med några kvadratmeter mindre tack vare att det finns färre väggar och är mer öppna ytor.
En nackdel med nyproduktion är att alla inte kan få en parkeringsplats. Det görs färre parkeringar än antal lägenheter så det behöver man kolla upp om man har eller vill ha bil.