Försökte tvätta pengar efter bedrägeri

En man ringde till Skelleftekvinnan och sa att han ville hjälpa henne – innan han sedan lurade henne på pengar. Nu döms två män för att ha försökt tvätta pengarna som kvinnan lurades på.

Kvinnan lurades till att föra över pengar till ett konto. Hon ska nu få tillbaka pengarna.

Kvinnan lurades till att föra över pengar till ett konto. Hon ska nu få tillbaka pengarna.

Foto: Andreas Hillergren

Skellefteå2022-10-16 18:00

Det var i december förra året som kvinnan fick telefonsamtalet. En man, som sa att han jobbade på polisens bedrägerirotel, berättade att någon hade försökt ta ett lån från hennes konto.

För att förhindra det skulle hon, enligt mannen, bland annat swisha 14 000 kronor till ett konto. Direkt efter att hon hade gjort det lade mannen på samtalet. Kort efter det skickades pengarna vidare till ett annat konto, innan en stor del togs ut i kontanter. 

Nu döms två män, i 25- respektive 30-årsåldern, till dagsböter för penningtvättsförseelse. De ska även betala tillbaka pengarna som kvinnan lurades på.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!