Northvolt ska bygga en stor batterifabrik, Northvolt six, utanför Montreal. Men projektet har kritiserats av lokalbor och miljöorganisationer, enligt Ekot.
De oroar sig för hur fabriken kommer att påverka miljön, bland annat i en närliggande flod där dricksvatten tas.
Protesterna startade med demonstrationer men i maj blev det mer dramatiskt. Då placerades hemmagjorda sprängladdningar under maskineriet på plats.
Enligt Ekot fördömer Paolo Cerruti, vd för Northvolt i Nordamerika, händelserna.
Kanadensiska public service-radion har även rapporterat att Northvolt six kommer att släppa ut nickel i luften och litium i vattendrag. Lagar saknas kring gränsnivåer av kemikalierna i området och de ska nu tas fram.
Oppositionspolitiker och experter oroar sig för att nivåerna kommer att anpassas efter Northvolt och hamna högre. Laurent Therrien som är talesperson för Northvolt i Nordamerika säger däremot att de inte kommer att påverka nivåerna och att de ska uppfylla miljökraven.
Media rapporterar även att människor blivit oroliga på grund av de oförklarliga dödsfallen som utreds av polisen. Det ska ha gjort vissa människor skeptiska till projektet, enligt en reporter som Ekot pratat med.