Polisen larmades till krog i centrum – nattens händelser i Skellefteå

Polisen sammanfattar händelserna under natten till söndag i Skellefteå.

Skellefteå2019-03-31 09:35

Strax innan 01-tiden bötfällde polisen en person eftersom att personen hade urinerat offentligt i centrala Skellefteå.

Ett par timmar senare kallades polisen till en misstänkt misshandel på en krog i Skellefteå. En person skjutsades till sjukvården. Det är oklart vilka skador personen ådrog sig. Den andra personen omhändertogs med stöd av LOB, lagen om omhändertagandet av berusade personer.

Polisen skrev också en anmälan om misshandel.

– Det var även ytterligare två personer som omhändertogs enligt LOB i Skellefteå under natten, säger Marie Andersson, kommunikatör vid polisen, till Norran.

Några minuter efter larmet om misshandeln noterade en polispatrull hur en person körde moped i hög hastighet.

Det visade sig att mopeden var trimmad, och föraren, en pojke i tonåren, fick skjuts hem till sina föräldrar av polisen. De skrev också en anmälan om brott. Det är oklart vilken rubricering det rör sig om.

– Ibland kan det röra sig om olovlig körning, men i det här fallet så har jag inte sett anmälan, säger Marie Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!