Över 600 hushåll utan ström strax utanför Skellefteå

Det pågår ett strömavbrott i Boviken. Till en början var 630 hushåll är drabbade, men vid 14.30-tiden var endast 115 hushåll påverkade av driftstörningen. Felsökning pågår fortfarande, enligt Elin Ala, pressansvarig på Skellefteå Kraft.

Skellefteå2024-06-07 13:45

Strömavbrottet inträffade vid 12.37 på fredagen. Skellefteå Kraft meddelar på sin hemsida att felsökning pågår och att montörer är på väg till platsen. ”Vi gör allt vi kan för att strömmen snart ska vara tillbaka”, skriver företaget.

Det finns i nuläget ingen prognos för när strömmen kan vara tillbaka. 

– Vi vet fortfarande inte vad som orsakat strömavbrottet ännu. Vi är ute och felsöker i detta nu, säger Elin Ala, pressansvarig på Skellefteå Kraft vid 14.30-tiden på fredagen.

En stor andel av hushållen dock fått tillbaka strömmen framåt eftermiddagen. Men 115 hushåll är fortfarande påverkade av strömavbrottet, enligt Ala.

– Vi har sektionerat av och kopplat om strömmen, vilket gjort att flera kunder har fått tillbaka strömmen, säger hon. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!