Man onanerade framför ung tjej på buss

En man i Skellefteå onanerade framför en ung tjej under en bussresa, samtidigt som han log och stirrade på henne. Nu döms han för sexuellt ofredande.

En man onanerade framför en ung tjej på en bussresa och döms nu för sexuellt ofredande.

En man onanerade framför en ung tjej på en bussresa och döms nu för sexuellt ofredande.

Foto: Lars Eriksson

Skellefteå2024-07-22 05:00

En 18-årig tjej skulle ta sig från Burträsk till Skellefteå. Under bussturen såg hon en rörelse i ögonvrån. På samma stolsrad tvärs över gången satt en man i 60-årsåldern som blottade sig och onanerade. När tjejen tittade dit så stirrade mannen på henne och log. 

Han fortsatte med detta under hela resan, men pausade när bussen stannade för att släppa av och på passagerare. Tjejen upplevde situationen som obehaglig och ringde till sin mamma när hon klev av bussen för att berätta vad som hänt. Mamman har berättat att dottern grät, lät stressad och darrade på rösten.

När hon några timmar senare skulle åka tillbaka med samma buss satt mannen i fråga kvar och väntade i en busskur. Tjejen blev rädd att han skulle hoppa på samma buss igen och ska då ha ringt sin mamma som uppmanat henne att ta bilder på mannen. Vilka sedan kunde användas för att styrka hans skuld.

Mannen nekar till brott och säger att han på grund av en nervskada lider av skakningar som skulle kunna misstas som att han onanerade. Något som tingsrätten utesluter som en möjlighet.

Mannen dömdes i mitten av juni för sexuellt ofredande då han kränkt hennes sexuella integritet. Det var i mitten av sommaren förra året som brottet begicks och mannen straffas med dagsböter på 4 000 kronor och ska betala ett skadestånd på 10 700 kronor till tjejen han ofredat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!