Juniorhandelskammaren får nya presidenter

Här är den senaste tidens näringslivsnyheter från regionen.

William Gunnerud (mitten) tillsammans med Joshua Idiong (vänster) och Kim Salsbring, nationalpresident och grundare av JCI Skellefteå (höger) vid invigningsceremonin på Skellefteå juniorhandelskammare.

William Gunnerud (mitten) tillsammans med Joshua Idiong (vänster) och Kim Salsbring, nationalpresident och grundare av JCI Skellefteå (höger) vid invigningsceremonin på Skellefteå juniorhandelskammare.

Foto: Pressbild

Skellefteå2025-01-26 16:00

Skellefteås juniorhandelskammare, JCI, har fått en ny ledning. Vid en ceremoni nyligen tillträdde William Gunnerud officiellt som ny lokalpresident, med Joshua Idiong som vice lokalpresident.

– Vi ska bli den ledande organisationen för unga yrkesverksamma som vill ta nästa steg i sin karriär. Genom att erbjuda rätt verktyg och nätverk kommer vi att ge våra medlemmar möjlighet att växa och göra verklig skillnad, säger William Gunnerud i ett pressmeddelande.

De nya presidenterna kommer att få ta tag i ett stort och prestigefyllt projekt under 2025. JCI Sveriges nationella kongress (NK25) ska arrangeras i Skellefteå i höst med deltagare från hela landet.

– Vi ser NK25 som en möjlighet att visa upp Skellefteå som en stad med framåtanda, innovation och en stark gemenskap. Temat för årets kongress kommer att vara hållbarhet. Det är en chans för oss att sätt vår organisation och vår stad på kartan, fortsätter William Gunnerud.

Junior Chamber International (JCI) är en global organisation för unga ledare och entreprenörer mellan 18 och 40 år som finns i över 100 länder.

undefined
Klassiska sommarjobb finns det såklart, men faktum är att det mest eftersöks processövervakare.

Enligt Arbetsförmedlingen låg det i mitten av januari ute drygt 1 100 annonser om lediga jobb i Västerbotten. Det handlar om sammanlagt cirka 4 700 tjänster. 81 av annonserna handlade om sommarjobb, sammanlagt cirka 1 300 tjänster.

Flest lediga jobb finns det för undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering, knappt 1 000 stycken.

För sommarjobbare erbjuds det flest jobb för processövervakare, 250 stycken, men det efterfrågas också många vikarier inom vården och hemtjänsten.

undefined
Enar Nordvik, chef för bygglovsavdelningen, Skellefteå kommun.

Skellefteå kommun vill göra bygglovsprocessen för företagare bättre genom nya digitala lösningar och ökad dialog med näringslivet. Nya webbsidor och en e-tjänst har tagits fram så att företagare lättare kan navigera sådant som gäller specifikt för dem exempelvis att sätta upp arbetsbaracker eller att ändra användning från kontor till bostäder.

– Vi strävar alltid efter att ha en väl fungerande bygglovsverksamhet, men det kan vara supersnårigt att söka bygglov. Efter feedback från tidigare undersökningar och dialoger är det tydligt att vi kan bättre vad gäller att vara tillgängliga och effektiva, säger Enar Nordvik, bygglovschef vid Skellefteå kommun i ett pressmeddelande.

För att förbättra bygglovsprocessen söker Skellefteå kommuns bygglovsavdelning nu personer från näringslivet som vill dela med sig av sina erfarenheter genom intervjuer som kommer att användas till att kartlägga kundresor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!