Planen är att industrin ska etableras på en plats nära Northvolt där företaget har en markanvisning om 2,7 hektar. Totalt handlar det om 35 till 40 nya jobb, enligt företagets egna uppgifter.
Cinis Fertilizers affärsidé är att med hjälp av en patentskyddad teknologi tillverka ett fossilfritt mineralgödsel, kaliumsulfat, genom att tillvarata restprodukter från massabruk eller elbilbatteriproduktion.
Cinis Fertilizer köper en biprodukt vid produktionen på Northvolt. Parterna offentliggjorde ett avtal i oktober 2021. Gödselföretaget har redan en kund, den internationella gödselmedelproducenten Van Iperen International, som ska köpa all kaliumsulfat under en tioårsperiod.
I Skellefteå väntas 200 000 ton kaliumsulfat framställas årligen.
Cinis Fertilizer grundades år 2018 och har ambitionen att bli ”en ledande producent av hållbart, cirkulärt och fossilfritt producerat mineralgödsel” i Sverige.
Ursprungligen hade Cinis Fertilizer sex platser som var aktuella för etableringar av industrier i Sverige.
Nu återstår bara två, Köpmanholmen i Örnsköldsvik, och Skellefteå, där företaget nu planerar sina verksamheter. Produktionsanläggningarna i Örnsköldsvik och Skellefteå väntas, enligt företaget, stå klara 2023 respektive 2025.