Det nya namnet betyder sött bröd på svenska. Cornelia Luckey berättar att hon ville ha ett danskt namn på kaféet då hon lärde sig baka i Danmark.
– För mig är Danmark hantverk. Vi ville få in det i namnet. Vi kommer också försöka göra lite danska bakverk, säger hon.
Danska bakverk?
– Typ kanelsnegle eller brunsviger. Brunsviger är som en kanelbulledeg men med kanelfyllning ovanpå, som en foccacia.
Cornelia Luckey är delägare av bageriet tillsammans med sin partner Tim Leinert. Hon säger att lördagens öppning kommer att vara en smygöppning då inte allt är på plats ännu. Därför finns det initialt inte exempelvis tårtor på bageriet.
– Vi kommer att göra det lite enklare. Ha finare bryggkaffe, bullar och bröd. Men som sagt så blir det lite enklare för vi har inga anställda i köket ännu. Det börjar trilla in servitörer men de första köksanställda börjar den 12 juni. För tillfället är det jag och mamma som står där bak, säger hon med ett skratt.
Luckey säger att det bland annat är anställningsprocessen som gör det svårt för bageriet att öppna fullt ut, samt en avsaknad av en ugn.
– Det har varit riktigt svårt att hitta folk som kan jobba i köket som är utbildade. Då får man istället anställa folk efter hur väl de passar med en på personlig nivå och om de har drivet, säger hon