Northvolts norska återvinningssatsning har inletts

Nu har bygget av Northvolts och Hydros återvinningsfabrik i norska Fredrikstad startat. Deras gemensamma bolag Hydrovolt har investerar 120 miljoner norska kronor i anläggningen.

Verksamheten vid återvinningsfabriken beräknas kunna starta i slutet av 2021.

Verksamheten vid återvinningsfabriken beräknas kunna starta i slutet av 2021.

Foto: Hydrovolt

Skellefteå2021-02-03 13:59

Återvinningsanläggningen i Fredrikstad ska från början kunna bearbeta mer än 8 000 ton moduler från bilbatterier. Verksamheten beräknas kunna starta i slutet av 2021. Batterierna som ska återvinnas kommer från det norska företaget Batteriretur.

– Världen har stort behov av storskalig produktion av gröna batterier vilket måste stöttas av en återvinningsprocess för att ytterligare förbättra miljöprofilen för batterier. Hydrovolt representerar en milstolpe på den vägen, kommenterar Northvolts miljöchef Emma Nehrenheim i ett pressmeddelande.

undefined
"Världen har stort behov av storskalig produktion av gröna batterier vilket måste stöttas av en återvinningsprocess för att ytterligare förbättra miljöprofilen för batterier", säger Emma Nehrenheim.

Hydrovolt skapades sommaren 2020 och i november 2020 fick bolaget 43,5 miljoner norska kronor I stöd från Enova, det statliga norska företaget som stödjer klimatsatsningar.

– I början av 2021 blev Norge det första landet i världen där över hälften av alla nya bilar som säljs är elektriska. Vi bör därför också sträva efter att vara världsledande när det gäller återvinning av begagnade bilbatterier när elbilarna når sitt slut, säger Hydrovolts vd Fredrik Andresen. 

Anläggningen i Fredrikstad kommer att drivas med 100 procent förnybar energi och ha en hög automatiseringsgrad. Planen är också att senare bearbeta andra typer av batterier än bilbatterier, exempelvis från den marina sektorn från hela Europa

Litium, mangan, nickel och kobolt från de återvunna batterierna ska användas i Northvolts batteriproduktion eller säljas till andra användare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!