Tiden för yttrande om utbyggnaden ytterligare tre linor har nu gått ut hos mark- och miljödomstolen i Umeå – och nu ska en prövning att ske av verksamheten i sin helhet. I den nya ansökan finns också en ansökan om tillverkning av syrgas och kvävgas, samt återvinning av batterier som innefattar kobolt, nickel, mangan och litium.
Ekonomisk säkerhet
De två parter som står för de längsta yttrandena är Skellefteå kommun och länsstyrelsen i Västerbotten. Bygg- och miljönämnden tillstyrker att Northvolt ska få tillstånd för en utökning av befintlig verksamhet, men har ett antal synpunkter på ansökan.
En intressant fråga är den om ekonomisk säkerheten. Northvolt anser nu att värdet av det mottagna avfallet för återvinning kommer det ”med mycket stor marginal att överstiga de potentiella kostnaderna för att återvinna detta material externt.” Det gör bland annat att länsstyrelsen pekar på att en ekonomisk säkerhet kanske inte blir aktuell.
Länsstyrelsen tar också upp återvinningen och noterar att Northvolt även kan komma att återvinna batterier från andra tillverkare med delvis annan sammansättning. Länsstyrelsen vill därför att Northvolt redovisar eventuella utsläpp av andra ämnen som kan tillkomma.
Lagringsutrymme
Vidare berättar bolaget att det ska ha ett lagringsutrymme för kasserat katodmaterial. Länsstyrelsen vill se hur det utrymmet anpassas och var lagringen ska ske.
En annan fråga som säkert tar tid vid huvudförhandlingen handlar om anläggningens vattenverksamhet där 5700 kubikmeter bedöms behövas varje timme.