Sara Lindahl, Norsjö, prisas för en av sina ekologiska deodoranter. Hennes Nordic Eco Care/”Naturlig deodorant cream grapefrukt” vann nyligen pris på Nordic Natural Beauty Awards 2022 där den utsågs till bästa deodorant. Samma deodorant blev också bästa deo vid Organic Beauty Awards, 2019. Det var 2015 som Sara Lindahl började tillverka ekologiska och miljövänliga deodoranter. Via webbutiker och återförsäljare har hon skaffat sig en stadig kundkrets i Sverige och andra länder. 2020 öppnade hon en fysisk butik, Eco-butiken, i Norsjö där hon säljer ”ekonlogiska och naturliga produkter för kropp, hem och uteliv”. Ljung of Lapland från Sorsele vann två utmärkelser i samma tävling fast i andra klasser.
Karlstad har utsetts till ”Årets arkitektkommun”, 2022, av Sveriges Arkitekter och HSB Riksförbund som gör en årlig ranking. Skellefteå, som i fjol var trea, har fallit till plats nio. Gävle är bäst i Norrland på plats sex, med Umeå som näst bäst, strax före Skellefteå, som landat på plats nio. ”Skellefteå har tappat någon poäng vad gäller delindexet byggande, rutiner och lagefterlevnad. Kommunen kommer i år först på en delad femtondeplats i detta delindex. Skellefteå skulle kunna placera sig betydligt högre.”, sägs det bland annat i analysen.
Skelleftehamnsföretaget Railcare satte omsättningsrekord under det tredje kvartalet, 146,5 miljoner kronor, berättar företaget i delårsrapporten. Rörelseresultatet minskade under samma period med 1,4 miljoner till 23,9 miljoner kronor. ”Volymerna i Entreprenad Sverige har varit betydligt högre än föregående år. Den gröna industriboomen i norra Sverige har en positiv påverkan även på oss och det är glädjande att vi under tredje kvartalet utfört en hel del förberedande arbeten i denna region.”, skriver vd Mattias Remahl bland annat i rapporten. Företagets rörelseresultat är efter tre kvartal är 45,7 miljoner kronor, 14,2 miljoner bättre än under samma tid i fjol. Koncernen har i dag 156 anställda, en ökning med 14 på ett år.
Axfoods egenägda butiker inom Willys, Hemköp, Snabbgross och Eurocash gör satsningar för att minska elförbrukningen som släckt fasadbelysning, optimering av kylar, frysar, ugnar och grillar – och ökat tempo i omställning till led-belysning. Totalt beräknas detta minska elförbrukningen hos butikerna med motsvarande nästan åtta procent av butikernas totalförbrukning, enligt ett pressmeddelande.