Många vill etablera sig i Bergsbyns Företagspark

Det finns ett stort intresse för etableringar på Bergsbyns Företagspark som kommer att växa fram strax väster om Bergsbyns industriområde där Northvolt har sin batterifabrik. Ett av de företag som visat intresse är EgenLokal i Sverige som vill bygga ett industriradhus här.

"Nu gäller det att lägga ett bra pussel med företag som passar in här", säger Anja Palm

"Nu gäller det att lägga ett bra pussel med företag som passar in här", säger Anja Palm

Foto: Lars Andersson

Skellefteå2021-04-27 07:15

Efter att Skellefteå kommun i slutet av mars presenterade planerna för Bergsbyns företagspark, där det ska skapas tomter för ett 40-tal verksamheter, har intresseanmälningarna börjat rulla in.

– Nu gäller det att lägga ett bra pussel med företag som passar in här. Främst handlar det då om sådana som kan erbjuda service till närliggande industrier, berättar Anja Palm, näringslivschef vid Skellefteå kommun.

Navet på området blir ett hotell och när placeringen av detta är bestämt placeras kringliggande tomter ut.

– På hotellsidan har vi haft kontakt med flera företag som är intresserade av en etablering. Många friskvårdsföretag har också hört av sig.

undefined
Skiss på utformningen av Bergsbyns företagspark.

Anja Palm poängterar att när det gäller verksamheterna här ska det inte ske någon försäljning till privatpersoner utan det handlar bara om business to business. Tanken är att byggandet ska kunna påbörjas under sommaren 2023.

Ett av de företag som räckt upp handen är EgenLokal som vill uppföra ett industriradhus på 1 440 kvadratmeter med 20 lokaler i Bergsbyns företagspark. Den främsta målgruppen för dem är småföretag som då kan förvärva en helt friköpt fastighet.

– Vi väljer att satsa på orter där det händer mycket och det gör det verkligen i Skellefteå. Efter Skellefteå riktar vi in oss på Boden där det också är full fart, säger Jonathan Durkin, projektledare på EgenLokal.

EgenLokal har sin bas i Nyköping och det var också där som de under hösten 2019 satte upp sitt första industriradhus.

– Nu har vi 14 sådana projekt på gång och i slutet av april inviger vi det senaste i raden i Örnsköldsvik.

EgenLokal har ett koncept som ser likadant ut på varje ort.

undefined
EgenLokal har ett koncept som ser likadant ut på varje ort.

 – Därför går det fort att bygga huset. Det brukar ta cirka sju månader från första spadtaget.

Varje lokal har en golvyta på 72 kvadratmeter och kan utökas till 105 kvadratmeter om man lägger till en övervåning.  Lokalen styckas av och kunder erhåller en helt friköpt fastighet.

– Att äga sin egen lokal på det här sättet är ett långsiktigt och kostnadseffektivt sätt att klara sina lokalbehov. Vi har också sett att företag som väljer den här lösningen ofta kan dra nytta av sina grannars erfarenheter, avslutar Jonathan Durkin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!