Läget ”något ljusare” för fjärrvärmen

Läget är ”något ljusare” för fjärrvärmen i Skellefteå – men fortfarande kritiskt. Det meddelade Skellefteå Kraft tidigare i eftermiddags.

Skellefteå2024-01-05 17:34

Skellefteå Kraft har på fredagseftermiddagen fått en oljeleverans som kan användas som bränsle till fjärrvärmenätet. 

– Det ska fortsätta komma in leveranser under eftermiddagen. Om allt går som planerat ser det bättre ut än först befarat, även om faran inte är över ännu, sa Elin Ala vid Skellefteå Kraft till Norran strax innan klockan 16.

Bolaget har gjort allt de kan för att kunna få tag i den olja som behövs för att fylla på där behovet är som störst.

– Vi har aldrig haft så stor omsättning av olja i våra extraanläggningar som vi har haft under den här kalla perioden. Det är ovanligt.

Beror det endast på kylan eller beror det på våra nya industrier eller att det bor fler här nu?

– Det är på grund av vädret, den extrema kylan. Och att den har pågått under så pass många dagar, säger Elin Ala.

Skellefteå Kraft meddelar också att ”en fin uppslutning av fjärrvärmenätets kunder” har bidragit till att bolaget nu kan säkerställa fjärrvärme i centralorten. 

Men invånarna som är anslutna till nätet uppmanas att fortsätta vara sparsamma med sin förbrukning av varmvatten och värme. Då minskar risken att andra kunder drabbas av bortfall.

– Det är fortsatt ett kritiskt läge tills dess att det börjar bli varmare ute. Se det som en solidarisk handling för alla andra i nätet, säger Elin Ala vid Skellefteå Kraft.

Det gäller tills dess att extremkylan har gått över, vilket enligt SMHI:s nuvarande prognos kommer att ske på söndagseftermiddagen.

Fakta

Tidigare på fredagen skickade Skellefteå Kraft ut följande pressmeddelande:

Den stränga kylan orsakar just nu ett kritiskt läge i Skellefteå Krafts fjärrvärmeverksamhet.

Vid sträng kyla behöver Skellefteå Kraft använda våra oljepannor som spetslast för att kunna hålla tillräckligt hög temperatur i fjärrvärmenätet. Kylan har dock orsakat problem för leveranserna av oljan som används som bränsle i dessa pannor.

Skellefteå Kraft gör allt vi kan för att få tag i den olja som behövs för att fylla på där behovet är störst. Men från idag fredag kommer bränslebristen att få konsekvenser för en del av Skellefteå Krafts fjärrvärmekunder. Störst är risken i Skellefteå. De kunder som drabbas kommer först att märka att varmvattnet försvinner. Värmen i elementen minskar succesivt under omkring 2-3 timmar.

Samtidigt som vi arbetar intensivt för att lösa situationen uppmanar vi alla fjärrvärmekunder i Skellefteå att dra med lite på användningen av värme och varmvatten. Om många minskar sin förbrukning lite så kommer färre kunder att drabbas av värme- och varmvattenbortfall. Detta gäller fram till dess att den stränga kylan släpper vilket enligt prognos från SMHI sker på söndag afton.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!