Skellefteå kommun köper redan in lokalt kött till sina förskolor, skolor och vård- och omsorgsboenden, men de ansvariga på måltidsavdelningen ville komma åt helheten och det var så idén föddes.
– Vi ska upphandla bondgårdar och koppla ihop dem med kommunala kök som ligger i närheten. Vi vill att barnen ska veta var maten kommer ifrån, att tacos exempelvis inte växer på träd, men också att vi ska lära oss ta hand om det som finns här, säger Carolin Palomaa, verksamhetsstrateg vid måltidsavdelningen.
Tanken är att skolorna ska kunna följa böndernas arbete via sociala medier, och att alla som tillhör kommunens målgrupp, ska få vara delaktiga.
– Vi samarbetar både med skolorna och vård- och omsorg, så att det finns möjlighet att boka in studiebesök eller att bonden kommer till dem. Planen är också att de finare styckningsdetaljerna ska bli middag till våra äldre, säger Carolin Palomaa.
En annan viktig del i upphandlingen är att hela djuret ska tas tillvara på så att inget går till spillo.
– Våra kockar kommer att få tillaga alla delar. De ska också få träffa bönderna, säger Carolin Palomaa.
Upphandlingen görs i samarbete med LRF.
– Det är otroligt vilket driv som finns på måltidsavdelningen och roligt att de tar ett steg till i processen med närproducerad mat, säger Mikael Olofsson.