Knuffade ordningsvakten – och skickade hot-sms

Han fick inte sova på hotellrummet, blev arg och knuffade en ordningsvakt. Nu döms mannen i 20-årsåldern för flera brott.

Ordningsvakten fick hotfulla meddelanden från mannen via Messenger.

Ordningsvakten fick hotfulla meddelanden från mannen via Messenger.

Foto: TT

Skellefteå2020-09-18 21:00

Mannen var förra året på ett hotell i Skellefteå och ville sova på ett rum som en kompis hade. När personalen upplyste honom om att det inte gick blev han arg. Det slutade med att han knuffade en ordningsvakt och sedan skickade meddelanden till honom att han förtjänade att dö.

I förhör berättade mannen att han inte kom ihåg så mycket eftersom han var onykter. Tingsrätten anser däremot att det är utrett att mannen knuffade ordningsvakten med tanke på vittnesuppgifter som finns. Mannen döms nu för förgripelse mot tjänsteman och ofredande. Han döms också för att ha framställt cannabis och haft det i sin ägo. Påföljden blir skyddstillsyn med 60 timmars samhällstjänst. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!