Det är Coop Nord som blir ny hyresgäst i gallerian. Den nya livsmedelsbutiken blir cirka 1 730 kvadratmeter stor och det kommer att satsas på hållbara lösningar med bland annat värmeåtervinning.
– Det är ett stort intresse för den positiva utvecklingen i Skellefteå. Vi ser fram emot att välkomna Coop Nord som ny hyresgäst hos oss, säger Maria Fjellström i ett pressmeddelande.
Det faktum att lokalerna redan används av Ica gör att de enkelt kan anpassas när Coop ska flytta in. Coop kommer att investera i så kallade naturliga köldmedier i kylarna och installera LED-plattor för en miljövänlig belysning. Den nya butiken kommer också att få en cafédel med sittyta.
– Vi är glada att tillsammans med Diös kunna verka för en levande stadskärna i ett Skellefteå som snabbt växer. Vi är mitt i en hållbar omställning av alla våra butiker och har därför ett stort fokus på teknik och belysning. I den nya butiken i Skellefteå applicerar vi flera av dessa lösningar samtidigt som sortimentet ska möta våra höga hållbarhetskrav, berättar Henrik Skyttberg, vd Coop Nord.
Rebecca Göransson, kommunikatör på Coop Nord, tror att den nya butiken i centrum kommer att innebära runt 15 nya arbetstillfällen.
– Om vi jämför med liknande satsningar kan vi räkna med något i den stilen, säger hon.
Inflyttning planeras till januari 2023.