Platsen för kommunens personalbostäder har bestämts

Det är nu bestämt var de 200 nya bostäderna till kommunens personal ska byggas. Det handlar om bostäder som är flyttbara och kan stå maximalt tio år på den tillfälliga platsen.

Så här ska husen se ut, de byggs av företaget Parmaco och hyrs ut till Skellefteå kommun.

Så här ska husen se ut, de byggs av företaget Parmaco och hyrs ut till Skellefteå kommun.

Foto: Parmaco

Skellefteå2024-06-17 09:26

Norran har tidigare berättat att det stod mellan Bergsbyn, Myckle och Degerbyn, och en ansökan om tillfälligt bygglov har nu lämnats in. Anledningen att man söker tillfälligt lov är att platsen inte behöver ha detaljplan som passar.

Av de nämnda platserna har Skellefteå kommun nu valt ut Mycklesågen som platsen för byggandet. Det har sökts tillfälligt bygglov för bostadsmoduler på den kommunala marken Myckle 21:1. På platsen fanns tidigare en såg, men den är riven sedan länge.

Tomten har länge varit på tal för att bli ett stort bostadsområde, men arbetet med att göra en ny detaljplan har inte börjat. En stor hake har varit att det finns ett vägreservat i området, för en eventuell ringled runt Skellefteå med ny bro över älven. 

I fredags tog bygg- och miljönämnden upp frågan. Ansökan om bygglov är ännu inte komplett, men det kommer att brådska med att få ett beslut, och nästa möte hålls först i slutet av augusti. Därför fick ordförande Annamaria Hedlund en delegation att kunna godkänna lovet när det är komplett. 

Bolaget som ska bygga husen heter Parmaco. De ska till att börja med hyra ut bostäderna i fem år och för det får Skellefteå kommun betala 174 miljoner.

Sågverksamheten på industriområdet i Myckle lades ner 1997. Sedan bedrevs handel med virke under en kortare tid. 

undefined
Det är stora öppna grusade platser där det varit upplag och byggnader.
undefined
Inga byggnader finns kvar på tomten. Här var infartsvägen som har rester av asfalt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!