Bilparkeringen utanför Folkparken var fullsatt och väl inomhus så minglades det runt de 30-talet utställarbord och kön till fikat var lång. Det var stor variation på textila hantverk som visades och fanns till försäljning. Inger Johansson och Annika Tjernström såg ut att trivas vid ett av alla bord med färgglada garner.
– Vi har så trevligt. Vi har strosat runt och tittat, fikat och träffat många trevliga människor som vi aldrig har mött förut. Det här är verkligen ett bra initiativ, säger Inger och Annika instämmer.
– Det här är verkligen en inspirationskälla och det är kul att det här med att handarbeta återigen har blivit så populärt.
Under dagen fanns det mera att göra än att titta, inspireras och shoppa. Workshops, föreläsningar och slöjdklubben hade ordnat så att både barn och vuxna kunde prova på olika hantverk. Helena Degerman och Minna Hyyppä provade på handsömnad som skulle bli en strumpstickehållare.
– Det här var faktiskt ganska enkelt och det är otroligt rofyllt att sätta sig ner i lugn och ro. En stund för sig själv gör gott, säger Helena och Minna fortsätter.
– Det är bra kvalitet och stor variation på hantverken. Vi har också hunnit med att tova några färgglada påskägg att hänga upp i påskriset, säger hon glatt.
”Om jag så ska bli hitdragen i en skottkärra hela vägen från Skåne, så ska jag till Skellefteå”.
Viktigt med kvalitet
Ulrika Hedlind Berggren och Inger Öhlund, två av arrangörerna, känner sig nöjda med årets arrangemang.
– Uppskattningsvis så kan det vara mellan 1 200 - 1 300 besökare. Det känns ju helt enormt, utbrister Ulrika.
– Vi har många duktiga hantverkare och det är roligt att lyfta de lokala producenter vi har här i norr, tillägger Inger.
En som åkt långväga för att delta på årets Textilfest är Anna Bergman, Tant Ulltuss, från Verum i Skåne.
– Jag var här förra året som föreläsare och har varit på många textilmässor runt om i landet. I år har jag på grund av olika personliga skäl avbokat alla mässor utom just denna. Här är det så genuin och kärleksfull stämning. Om jag så ska bli hitdragen i en skottkärra hela vägen från Skåne, så ska jag till Skellefteå, säger hon bestämt.