Han misstänks för upprepade barnvåldtäkter: ”Via nätet”

18-åringen har vid flera tillfällen förmått flickor att begå sexuella övergrepp på sig själva via internet. Det misstänker åklagare Andreas Nyberg och Skelleftepolisen. På fredagen häktades den unge mannen för ett stort antal brott varav flera misstänkta barnvåldtäkter.

Den 18-årige Skelleftebon misstänks bland annat för ett flertal våldtäkter mot barn, där flera har skett via kontakter via internet. Åklagaren såg flera skäl till varför mannen ska sitta häktad i väntan på åtal och rättegång.

Den 18-årige Skelleftebon misstänks bland annat för ett flertal våldtäkter mot barn, där flera har skett via kontakter via internet. Åklagaren såg flera skäl till varför mannen ska sitta häktad i väntan på åtal och rättegång.

Foto: Arkivbild Norran

Skellefteå2021-02-12 11:30

Det är en av de mest omfattande häktningsframställningar som på senare år lämnats in till Skellefteå tingsrätt.

Många av brottsmisstankarna har varit kända sedan tidigare, polisen i Skellefteå har arbetat med flera ärenden som berör 18-åringen. Ett omfattande analysarbete av bildmaterial i telefoner och datorer har bidragit till det tidskrävande arbetet.

Efter en husrannsakan i höstas, när nya brottsmisstankar hade kommit till polisens kännedom, så upptäcktes ytterligare allvarliga brottsmisstankar.

När polisen kommit tillräckligt långt i det fortsatta utredningsarbetet, kombinerat med att den misstänkte nu hunnit fylla 18 år, så beslutade åklagare Andreas Nyberg att Skelleftebon skulle begäras häktad.

undefined
Åklagare Andreas Nyberg menar att det finns tre skäl för att 18-åringen ska sitta häktad i väntan på åtal och rättegång, däribland risken för återfall i brott.

Att den misstänkte just hunnit bli 18 år är ett av de bakomliggande skälen till att åklagaren gått in med en häktningsframställning. Det ska nämligen finnas ”synnerliga skäl” för att en person som är under 18 år ska häktas.

Andreas Nyberg menar att det finns ytterligare två till häktning: att 18-åringen på fri fot kan påverka utredningen samt begå nya brott.

18-åringen misstänks för sammanlagt 18 olika brott, enligt åklagaren.

Sex fall av våldtäkt mot barn:

Det handlar om fyra fall av våldtäkt mot barn som kan kopplas till kontakter som skett via internet, alltså att mannen haft kontakt med flickor under 15 år som förmåtts begå sexuella handlingar på sig själva. Brottstiden för dessa händelser är mellan hösten 2017 och den 31 januari i år.

Sedan flera år tillbaka kan den typen av handlingar bedömas som våldtäkt mot barn.

undefined
Polisen har under en längre tid granskat mobiltelefoner och datorer som 18-åringen har använt, vilket drivit utredningen framåt och allt fler brott har kunnat upptäckas.

Två mycket stora brottsutredningar för några år sedan mot två män i Sverige, vilket Norran har berättat om, handlade just om detta; hur männen via chattforum och andra sociala medier förmått unga personer att utföra sexuella handlingar på sig själva. Där var flera av brottsoffren från Norran-området.

18-åringen misstänks också för två fall av våldtäkt mot barn där det handlar om två separata, fysiska möten med unga flickor under 15 år, alltså att målsägandena inte haft rätt ålder för att ha sex. Dessa två händelser ska enligt häktningsframställan ha inträffat på två olika platsen i Skelleftetrakten i oktober i fjol.

Sexuellt övergrepp mot barn, sexuellt ofredande samt utnyttjande av barn för sexuell posering:

Dessa brott har enligt polisutredningen inträffat från vårvintern 2019 och fram till oktober samma år. Av de tre händelserna så uppger åklagaren två platser i Skelleftetrakten som brottsplatser.

Sex fall av barnpornografibrott:

Dessa brott ska ha inträffat från vårvintern 2019 och fram till den 17 december i fjol. Här uppger åklagaren såväl internet som Skellefteå som brottsplats.

undefined
Advokat Fredrik Elveros är sparsam med kommentarer kring de mycket omfattande brottsmisstankarna som riktas mot 18-åringen från Skellefteå.

Tre fall av olaga integritetsintrång:

Dessa brott ska enligt ha inträffat under vårvintern och sommaren 2019.

– Min klient erkänner två fall av olaga integritetsintrång. När det gäller övriga påståenden så förnekas brott. Han motsätter sig åklagarens krav om häktning, förklarade advokat Fredrik Elveros vid fredagseftermiddagens häktningsförhandling.

Vid 16-tiden kom tingsrättens besked att 18-åringen ska sitta häktad i väntan på åtal och rättegång.

– Förutom en punkt som gäller våldtäkt mot barn så är han enligt rätten på sannolika skäl misstänkt för brottsligheten, säger Andreas Nyberg.

Sexbrott mot barn/nätet

Så kallad gromning innebär att någon tar kontakt med barn under 15 år i syfte att begå övergrepp. Vid gromning sker oftast den första kontakten på chattforum eller via kontaktannonser.

Att ta kontakt med ett barn i sexuellt syfte är olagligt. Den som stämmer träff och på något sätt förbereder ett möte med en minderårig kan dömas till böter eller fängelse.

Beroende på hur gärningen bedöms och vad målsäganden utför för sexuella handlingar på sig själv så kan detta bedömas som våldtäkt mot barn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!