Det var full fart i backarna och i pulkbacken var det valfritt hur man ville ta sig nedför backen. Med pulka, bob, bräda, skidor eller madrass. Flera ville också prova på att åka komikapp-pulka, en pulka som Skellefteå Parasportförening visade upp. Fredrik Hedlund, kanslist på Skellefteå Parasportförening, berättar att alla kan åka pulkan och att den går att styra och bromsa både med eller utan assistent.
– Pulkan har en platta på baksidan som en medhjälpare kan stå på och därifrån styra och bromsa. Det är kul att barnen vill prova och det är bra att de kan ha sina föräldrar med vid åket. Det känns tryggt både för oss och för dem, säger han och fortsätter.
– Jag tycker att det är viktigt att pulkan visas i backarna. Då blir den mera accepterad.
John Johansson berättar att han och hans personliga assistent, Elias Brännström, provade komikapp-pulkan för drygt två år sedan.
– Jag var lite skraj då jag inte visste hur långt vi skulle åka innan det skulle ta stopp. Men det var jättekul, säger han glatt.
– Jag var nog fegare än dig jag, skrattar Elias.
Familjeaktiviteter
På Vitberget fanns också Skellefteå Räddningstjänst för att informera och visa sina bandfordon.
– Bandvagnen används för att ta sig fram i oländig terräng och för att kunna hämta personer som är sjuka eller skadade. Vid skogsbränder kan vi byta till en vagn med vattentank. Vi tycker att det är viktigt att vara ute bland allmänheten och informera och visa de bandfordon som vi har, säger Kicki Lundqvist, Skellefteå Räddningstjänst.
Under dagen åktes barnens Vasalopp och inne på Skellefteå Kraft Arena kunde den som ville prova på curling. Vid grillstugan fanns barnen David Helin och Ingrid Lindmark Jonsson som efter att ha deltagit i barnens Vasalopp, tog en paus för att grilla korv. Två som provade på att åka rodel för första gången var Oliver Österstrand och Jessica Åhlin.
– Det var jätte-jätte kul. Det gick fort och det kittlade i magen, utbrister Oliver innan de beger sig uppför backen igen, för en ny åktur.