Finskt miljardföretag öppnar kontor i Skellefteå

Finska konsultjätten Etteplan etablerar kontor i Skellefteå. ”Nu gör vi en rivstart”, säger avdelningschefen Petra Toffia.

Petra Toffia är avdelningschef för Etteplan i Skellefteå.

Petra Toffia är avdelningschef för Etteplan i Skellefteå.

Foto: Lars Andersson

Skellefteå2022-09-02 08:30

Hon har arbetat 16 år inom området teknisk dokumentation. Petra Toffia började på sin nya tjänst under augusti.

Teknikkonsultföretaget Etteplan är specialiserat på mjukvara och inbyggda system, tekniska lösningar och tekniska dokumentationslösningar.

– Rekryteringen till Skellefteå är i full gång och ett antal nyanställningar är redan nu klara. Även den fortsatta rekryteringen ser lovande ut, berättar Petra Toffia.

– Vi kommer att växa i takt med uppdragen och för redan nu dialog med ett flertal lokala industriföretag

Etteplan är noterat på Helsingforsbörsen sedan år 2000 . Företaget har ett börsvärde på knappt fyra miljarder kronor. Etteplan har närmare 4 000 anställda i åtta länder och omsatte under 2021 motsvarande drygt tre miljarder kronor. I Sverige har företaget cirka 20 kontor varav Skellefteå blir det hittills nordligaste.

– Vi kommer att ha vårt kontor i centrum av Skellefteå, berättar Petra Toffia.

– Vi tycker att det är en jätterolig etablering som behövs. Skellefteå behöver fler etableringar. De befintliga förtagen få nu ett utökat utbud, säger Jannike Lindbergh, näringslivsutvecklare på Skellefteå kommuns näringslivskontor.

Koncernen Etteplan har för avsikt att fortsätta växa, genom såväl förvärv som nyetableringar. Under augusti kom Etteplans med ett uppköpserbjudande till aktieägarna i det börsnoterade svenska teknikkonsultbolaget Semcon med runt 2 000 anställda.
 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!