Torr hud, huvudvärk, eksem, sår, astma, hosta, torra slemhinnor och utvecklande av allergier. Det är några av de symtom som anställda på Individ- och Familjeomsorgen, IFO, plågats av i flera år. Orsaken misstänks vara inomhusluften i lokalerna på plan två i Stadshuset, något Norran rapporterat om.
I somras fick de fackliga ombuden på Vision och SSR nog. De krävde tvångsevakuering av alla 139 IFO-anställda, då de upplevt att allt fler utvecklat symtom. Arbetsgivaren har erbjudit tillfälliga lösningar. Bland annat kan personal jobba på distans eller arbeta på ett annat våningsplan i kommunhuset, i lokaler med anställda från andra verksamheter.
Det har dock kritiserats för att äventyra kraven på sekretess som omgärdar socialtjänstens arbete. Det kan även innebära risker om hot och våld för dem som arbetar där.
Nämnden för Support och Lokaler har därför äskat medel för en ombyggnation. Nu vill S, MP och V skjuta till 120 miljoner kronor för en totalrenovering av våningsplanet. Det slogs fast vid majoritetens presskonferens för nästa års budget, enligt Fredrik Nilsson, fastighetschef på Support och Lokaler.
– Vi ser väldigt positivt på det. Nu väntar vi på att kommunfullmäktige fattar samma beslut, säger han.
Byggstart är planerad till skiftet mellan sommar och höst nästa år. Om allt går enligt plan kan de anställda flytta in i de nya lokalerna hösten 2026.
– Vi börjar med rivningen. Vi ska göra betongrent, säger han.
På det aktuella våningsplanet arbetar ungefär 160 till 180 anställda, främst anställda på IFO. Nu letar Support och Lokaler långsiktiga och sammanhållna evakueringsplatser under byggtiden.
– Det är en utmaning. Men vi har relativt lång tid på oss att hitta bra evakueringslokaler.
En tillfällig evakueringslösning har även presenterats. Det handlar om ett utrymme på plan tre i Stadshuset där ungefär 40 anställda får plats. Om några veckor hoppas Fredrik Nilsson att de IFO-anställda ska kunna flytta in.
Linda Larsson, chef för Individ- och familjeomsorgen, har i fem års tid arbetat med att kartlägga antalet drabbade av sjuka hus-symptom och försökt hitta lösningar tillsammans med Support och Lokaler.
–Jag är glad att Support och Lokaler prioriterat detta och att kommunen avsatt pengar för en ombyggnation. Det känns bra att de har tagit oss på allvar, säger hon.
Hon anser att den tillfälliga lösningen är bättre än vad som tidigare erbjudits.
– Det är en plats som är avsedd bara för oss medarbetare på IFO. Det uppfyller de krav som finns gällande vår verksamhet, en plats som är trygg utifrån risker om hot och våld och som garanterar att vi kan upprätthålla sekretessen. Utrymmet uppfyller även vårt behov av närhet till våra mötesrum, kollegor och chefer.
De fackliga ombudens krävde en sammanhållen evakuering av alla anställda. Nu blir det inte så?
– Jag förstår att facken är angelägna om detta, eftersom det är många som mår dåligt. Men jag förstår också komplexiteten i uppdraget. Det är svårt att hitta ett utrymme för 139 personer, speciellt med en så kort tidsspann.
Nu väntar en kartläggning av vilka medarbetare som kommer att flytta.
– Vi kommer undersöka vilka anställda som har behov och vilka som vill arbeta där. Vi kommer att kunna samnyttja platserna, eftersom många inte använder kontoret under hela arbetsdagen för att rymma så många som möjligt, säger hon.